Antydepresanty mogą powstrzymać postępowanie demencji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Osoby ze zdiagnozowaną demencją mogą również doświadczać objawów depresji. Z tego powodu często stosuje się u nich leki przeciwdepresyjne. Badania wykazały, że leki te w istocie leczą depresję, ale także samą demencję.

 

Według danych cytowanych przez Stowarzyszenie Alzheimera 1 na 10 osób w wieku 65 lat cierpi na chorobę Alzheimera – formę demencji charakteryzującą się przede wszystkim kłopotami z pamięcią, dezorientacją oraz trudnością w wykonywaniu codziennych czynności. Co więcej, osoby z chorobą Alzheimera często doświadczają także innych problemów ze zdrowiem psychicznym, w szczególności depresji. Z tego powodu pracownicy służby zdrowia przepisują im selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – grupę leków przeciwdepresyjnych.

 

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Waterloo w Ontario odkryli zaskakujący mechanizm działania SSRI, który wydaje się hamować w mózgu wzrost charakterystycznych dla choroby Alzheimera blaszek amyloidowych. Są to bardzo obiecujące wyniki dla wszystkich osób zmagających się z demencją. Wśród SSRI szczególnie fluwoksamina, fluoksetyna, paroksetyna, sertralina oraz escitalopram mogą nawet o 74-76% hamować powstawanie blaszek amyloidowych w mózgu. 

Odkrycie nie tylko uwypukla korzyści płynące ze stosowania antydepresantów przez osoby cierpiących na depresję i chorobę Alzheimera, ale także dostarcza nowych argumentów za stosowaniem SSRI w przyszłych lekach przeciw demencji. To duży plus, ponieważ obecne metody leczenia Alzheimera skupiają się przede wszystkim na radzeniu sobie z jego objawami, jednak trudno jest dotrzeć do źródła choroby. Ponadto opracowywanie nowych leków na Alzheimera to proces bardzo kosztowny i czasochłonny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj