Antyspołeczne pszczoły i osoby z autyzmem posiadają genetyczne podobieństwa

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Pomimo różnicy setek milionów lat ewolucji, ludzie i pszczoły mogą wykazywać podobne zachowania społeczne. Nowe badania wykazały, że antyspołeczne pszczoły mogą mieć podobny profil genetyczny do osób z autyzmem.

 

W obrębie ula niektóre pszczoły są bardziej aktywne niż inne, ponieważ owady te przyjmują różne role. Na przykład, część pszczół chroni ul przed zagrażającymi mu intruzami, podczas gdy inne pszczoły zajmują się larwami królowej. Naukowcy odkryli jednak, że w obrębie tych grup są pojedyncze owady, które prezentują aspołeczne zachowania.

Eksperyment przeprowadzono na 246 grupach pszczół z siedmiu genetycznie odrębnych kolonii. Owady zostały narażone na ryzyko, większość z nich zareagowała na to w obronny sposób, jednak około 14 procent owadów było na to zupełnie obojętne. Naukowcy postanowili więc przyjrzeć się genom, które kierują tym zachowaniem.

 

Zespół testował każdą pszczołę w różnych sytuacjach społecznych, a następnie analizował ich genotyp. Naukowcy odkryli, że pod względem genetycznym, pszczoły społeczne i antyspołeczne diametralnie się różnią.

 

Postanowiono porównać również gen znajdujący się u antyspołecznych pszczół z tym, znajdującym się u ludzi z autyzmem. Zespół badawczy odkrył, że są one podobne.

„Chcieliśmy przeprowadzić test statystyczny, który powie nam, czy geny ludzkie oraz geny pszczół się pokrywają.” – powiedział Michael Saul, badacz, który pomógł przeprowadzić analizę statystyczną.

„Ważne jest, aby zwracać uwagę na zasadnicze różnice.” – dodał Gene Robinson, współautor artykułu opublikowanego w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. – „Ludzie nie są wielkimi pszczołami, a pszczoły nie są małymi ludźmi. Zachowania w sytuacjach społecznych zależą od kontekstu i różnią się w obu przypadkach. Autyzm jest bardzo skomplikowanym zagadnieniem, nie jest to jedyne zachowanie związane z nim.”

Ze względu na ogromną przepaść ewolucyjną pomiędzy ludźmi a pszczołami, wyniki wskazują jedynie na zaburzenia podstawowych, wręcz prymitywnych zachowań społecznych. Wyniki pokazują jednak, że gen ten występuje u obu gatunków, co może być elementem łączącym zachowania antyspołeczne u pszczół z autyzmem u ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj