Aplikacje monitorujące zdrowie psychiczne mogą skutecznie łagodzić objawy depresji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Psycholodzy z Indiana University odkryli, że aplikacje oraz strony internetowe, oferujące pomoc psychologiczną, mogą skutecznie załagodzić objawy depresji. W nowym badaniu przeanalizowano 21 wcześniejszych badań, w których wzięło udział niemal 4 800 uczestników.

 

Analiza dotyczyła porównania korzystania z internetowych terapii behawioralnych oraz „fałszywej aplikacji”, która zawierała nieodpowiednie zalecenia dla osoby o obniżonym nastroju. Naukowcy odkryli, że internetowe platformy terapeutyczne skutecznie łagodzą depresję i działają znacznie lepiej, niż można by się spodziewać.

 

Naukowcy odkryli również, że aplikacje i platformy nie tylko pomagają osobom o obniżonym nastroju, ale także pacjentom z poważniejszymi problemami psychicznymi.

Wyniki nie oznaczają, że pacjenci powinni zrezygnować ze standardowej terapii. Jest to jednak odpowiednia alternatywa dla osób, które oczekują na wizytę u specjalisty lub zmagają się z niewielkimi problemami.

 

Odkrycie to jest niezwykle istotne w czasach, gdy liczba osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, znacznie przewyższa liczbę lekarzy specjalistów. Badanie sugeruje, że aplikacje oraz strony internetowe mogą służyć jako nowe narzędzie wspomagające system zdrowia publicznego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj