Arktyczne bakteriofagi mogą zastąpić antybiotyki

Kategorie: 

Źródło: Własne

Wyizolowanie bakteriofagów z Arktyki, doprowadzi do stworzenia leków, zdolnych do zwalczania chorób zakaźnych, wywoływanych przez bakterie oporne na antybiotyki.

Tak przynajmniej twierdzi Artemiy Goncharov, pracownik Instytutu Medycyny Doświadczalnej (IEM). Według niego, nowe leki powinny powstawaćt na bazie bakteriofagów, a więc wirusów, które pasożytują na komórkach bakteryjnych i są zdolne do ich niszczenia.

 

Stworzenie alternatywy dla „klasycznych” antybiotyków do zwalczania zakażeń szpitalnych jest szczególnie ważnym zagadnieniem, które niepokoi lekarzy już od wielu dekad. Naukowcy na całym świecie, interesują się więc zagadnieniem bakteriofagów i wykorzystania ich w medycynie.

 

W wielkim skrócie, bakteriofag to poprostu wirus atakujący bakterie. Przeważnie dany bakteriofag zdolny jest do infekcji tylko jednego gatunku (a czasem nawet tylko szczepu) bakterii w związku z czym wykorzystanie ich na rzecz człowieka, interesowało sobą badaczy już od bardzo dawna. Strategia zaproponowana przez zespół Goncharova, polega na poszukiwaniu bakteriofagów zdatnych do użytku w tym celu, w naturalnych ekosystemach.

Jego zdaniem, najbardziej obiecującym źródłem bakteriofagów, są prawdopodobnie ekosystemy związane z regionami polarnymi naszej planety. Zdaniem naukowca, wyprawy na Antarktydę wykazały, że bakteriofagi można znaleźć w dużych ilościach, analizując siedliska ptaków, w tym między innymi pingwinów.

 

Co jednak ważniejsze, wstępne badania pokazują, że bakteriofagi można wyizolować z próbek materiału paleontologicznego, przechowywanego w wiecznej zmarzlinie. Daje to olbrzymie pole do przyszłych badań, które mogą skutkować niesamowitymi korzyściami, dla ludzkiej cywilizacji.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj