Aspiryna może obniżać ryzyko zachorowania i ciężkiego przejścia COVID-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Aspiryna może chronić płuca pacjentów z COVID-19 i zminimalizować potrzebę wentylacji mechanicznej. Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie George'a Washingtona, ten popularny lek zwiększa szanse pacjentów na ozdrowienie o prawie 50%.

Badanie obejmuje dane od pacjentów szpitala GW, a także z University of Maryland Medical Center, Northeast Georgia Health System i innych szpitali w całym kraju. Do badania włączono ponad 400 pacjentów z COVID , z których wszyscy zostali przyjęci do szpitala w okresie od marca do lipca 2020 r. Uwzględniono w nim również choroby współistniejące i inne czynniki ryzyka, w tym dane demograficzne pacjentów. W toku badania, stwierdzono, że osoby przyjmujące aspirynę, miały mniejszą szansę na przejście na wentylację mechaniczną o 44%, przeniesienie na intensywną terapię o 43%, oraz ogólną śmiertelność o 47%.

 

Niska dawka aspiryny, jest powszechnym lekiem dla osób, które cierpią na problemy z krzepnięciem krwi lub są zagrożone udarem. Dotyczy to zwłaszcza ludzi, którzy przeszli atak serca lub zawał mięśnia sercowego. Chociaż koronawirus wpływa na układ oddechowy, jego działanie wiąże się z krzepnięciem małych naczyń krwionośnych, powodując niewielkie blokady w układzie krwionośnym płuc, co prowadzi do zespołu ostrej niewydolności oddechowej ARDS.

 

 

Jest to już drugie badanie nad skutecznością aspiryny przeciwko chorobie COVID-19. Izraelscy naukowcy osiągnęli podobne wyniki we wstępnym badaniu w Centrum Medycznym Barzilai w marcu br. Oprócz wpływu na skrzepy krwi odkryli, że aspiryna przynosi korzyści immunologiczne, a grupa przyjmująca ją jest o 29% mniej podatna na zakażenie wirusem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj