Awataroterapia - nowa metoda leczenia schizofrenii

Kategorie: 

123rf.com

Angielscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w terapii osób cierpiących na schizofrenię. W trakcie prowadzonych przez nich badań okazało się, że za pomocą awatarów komputerowych można pomóc pacjentowi zacząć panować nad "głosami w głowie". 

 

 

Lekarze, w sesjach terapeutycznych wykorzystywali cyfrowo stworzoną postać - wygląd i brzmienie głosu dopasowując indywidualnie do każdego pacjenta, aby wzbudzić ich zaufanie. Dzięki komputerowej synchronizacji ruchów warg lekarza z ustami avatara, psycholog mógł rozmawiać z pacjentami i uczyć ich, jak radzić sobie z jednym z najczęstszych przejawów schizofrenii - halucynacjami słuchowymi. Ponieważ pacjenci sami brali udział w wyborze postaci - avatar nie wzbudzał w nich poczucia zagrożenia, a traktowany jako jedna z wielu halucynacji, mógł nauczyć pacjenta - ustami lekarza - jak uwierzyć w siebie i zachować kontrolę nad "głosami" w głowie.


Badanie przeprowadzono na 16 osobach, których poddano działaniu nowej metody trakcie 7 sesji terapeutycznych. Okazało się, że u wszystkich pacjentów zmniejszyły się halucynacje, a u trójki z nich - całkowicie ustały. Naukowcy obecnie planują rozpoczęcie badań klinicznych "Awataroterapii".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj