Awokado może pomóc w leczeniu ostrej białaczki szpikowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dane z badań przesiewowych wykazały, że metabolizm długołańcuchowych kwasów tłuszczowych ma kluczowe znaczenie dla przeżycia komórek ostrej białaczki szpikowej. Awokado, owoc wiecznie zielonego drzewa Persea americana, należącego do rodziny laurowych, jest popularne wśród miłośników zdrowia. I nie bez powodu. Ten owoc, mimo że zawiera dużą ilość tłuszczu, jest uważany za produkt dietetyczny i ma wysoką wartość odżywczą i bogatą strukturę.

Jest bogaty w błonnik, potas, błonnik, niezbędne tłuszcze i przeciwutleniacze. Awokado jest nie tylko dobre dla jelit, ale także obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także korzystnie wpływa na popęd seksualny.

 

Naukowcy z University of Guelph (Ontario, Kanada) zidentyfikowali inną ważną właściwość awokado, która oferuje nowy skuteczny sposób leczenia ostrej białaczki szpikowej, tj. złośliwego guza mieloidalnej linii krwi. Uważany jest za najbardziej śmiertelny ze wszystkich nowotworów krwi, zabijając trzech z czterech pacjentów w ciągu pięciu lat.

 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Blood, komórki białaczkowe są bogate w enzym mitochondrialny zwany dehydrogenazą acylo-CoA kwasów tłuszczowych o bardzo długim łańcuchu lub po prostu VLCAD (very long-chain acyl-CoA dehydrogenase, VLCAD, deficiency, VLCADD). Ponieważ wspomaga wzrost komórek nowotworowych, naukowcy zidentyfikowali go jako cel terapii.

 

Zespół naukowców przeanalizował publicznie dostępne bazy danych nutraceutyków, czyli suplementów diety i różnych produktów spożywczych, w poszukiwaniu odpowiedniej substancji hamującej VLCAD. Okazało się, że jest to awokatyna B - cząsteczka z klasy tłuszczów występujących w awokado. Wcześniej była ona proponowana i testowana pod kątem zapobiegania cukrzycy i kontroli otyłości.

„Ten związek działa na enzym, który jako pierwszy zidentyfikowaliśmy jako kluczowy dla wzrostu komórek rakowych. Doprowadził on do zmniejszenia żywotności, proliferacji, wzrostu klonogennego i wszczepienia komórek białaczkowych. Dlatego VLCAD może być dobrym markerem do identyfikacji pacjentów, którzy kwalifikują się do tego typu terapii ”- powiedział dr Paul A. Spagnolo, korespondent.

Według ekspertów około połowa pacjentów w wieku powyżej 65 lat, u których zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, szuka opieki paliatywnej, podczas gdy reszta przechodzi na chemioterapię lekami, takimi jak trucizna lub toksyna, które niekorzystnie wpływają na czynnik zakaźny. Awokatyna B jest postrzegana jako terapia nietoksyczna, a kolejnym celem naukowców jest przeprowadzenie badań klinicznych na ludziach, aby potwierdzić jej skuteczność w leczeniu białaczki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj