Aż 125 wirusów z martwych zwierząt grozi przeniesieniem się na ludzi
Image

Zespół naukowców z czołowych chińskich uniwersytetów zidentyfikował 125 różnych wirusów, które charakteryzują się zwiększonym ryzykiem przenoszenia się ze zwierząt na ludzi. Aż 36 z nich było dotychczas nieznanych nauce. Informację tę podał dziennik South China Morning Post (SCMP).
Wirusolodzy przebadali 28 gatunków zwierząt hodowlanych, które padły z powodu chorób, analizując łącznie 461 osobników. W ich organizmach znaleziono 125 wirusów, z czego 36 to nowe patogeny. Spośród nich 39 wirusów z dużym prawdopodobieństwem może zostać przeniesionych zarówno na zwierzęta, jak i na ludzi, a 11 z nich odkryto wcześniej u ludzi.
Naukowcy byli szczególnie zaniepokojeni patogenami znalezionymi w organizmach norek i szopów. Zauważają, że prawdopodobieństwo ich przeniesienia na inne zwierzęta wzrasta w warunkach intensywnej hodowli. Wśród odkryć znajduje się koronawirus HKU5, który przeniósł się z nietoperzy na norki na farmie, na której wcześniej odnotowano epidemię zapalenia płuc, a także pierwszy przypadek koronawirusa u nutrii. Nowy typ koronawirusa, nazwany koronawirusem „króliczym”, został odkryty w organizmach niektórych zwierząt, podobnie jak kilka innych wirusów tego typu.
Choroby odzwierzęce, czyli zoonozy, to schorzenia wywoływane przez patogeny przenoszone ze zwierząt na ludzi. Przykłady takich chorób to wścieklizna, borelioza, świerzb, grzybica, toksoplazmoza czy leptospiroza. Do zakażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, ugryzienie, zadrapanie lub kontakt z jego wydzielinami. Niektóre zoonozy przenoszone są przez wektory, takie jak komary czy kleszcze.
Wzrost liczby zoonoz w ostatnich latach jest związany z działalnością człowieka, taką jak ekspansja rolnictwa, wylesianie czy urbanizacja, które zwiększają kontakt ludzi ze zwierzętami dzikimi. Globalizacja i zmiany klimatyczne również sprzyjają rozprzestrzenianiu się tych chorób. Przykładem jest pandemia COVID-19, której źródłem był koronawirus przeniesiony na ludzi od zwierząt.
Odkrycie 125 wirusów w martwych zwierzętach hodowlanych podkreśla potrzebę monitorowania zdrowia zwierząt oraz wczesnego wykrywania potencjalnych zagrożeń dla ludzi. Ważne jest również edukowanie społeczeństwa o ryzyku związanym z zoonozami oraz promowanie odpowiednich praktyk higienicznych i zasad bioasekuracji w hodowlach zwierząt.
- Dodaj komentarz
- 34 widoki