Badacze rosyjscy twierdzą, że pietruszka i koper pomagają w walce z rakiem!

Kategorie: 

Źródło: Donovan Govan/CC BY-SA 3.0

Zespół rosyjskich naukowców z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MIPT), Instytutu Chemii Organicznej (RAS), Instytutu Biologii Rozwojowej (RAS) oraz Instytutu Biofizyki Komórkowej (RAS) zaproponował nowe leki o działaniu przeciwnowotworowym, w których znajdują się związki pochodzące z nasion pietruszki i kopru. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Natural Products.

 

 

 

 

Obecnie główną metodą leczenia raka jest chemioterapia. Kuracja wykorzystuje środki antygrzybiczne, które hamują wzrost komórek nowotworowych poprzez rozrywanie procesu mitozy (czyli podziału komórkowego). Komórki nowotworowe dzielą się na rakowe znacznie szybciej niż w normalnych komórkach, a tym samym są bardziej narażone na działanie środków antygrzybicznych.

 

Na przykład, liczba komórek czerniaka podwaja się co 3 dni, a ilość ich zdrowych komórek progenitorowych melanocyty zwiększa się o 15%, a nawet, gdy podział komórki jest stymulowany. Mikrotubule odgrywają ważną rolę w procesie mitozy. Składają się one z białek zwanych tubulinami. Środki antygrzybiczne, niszczą wiązania tubuliny wpływają na dynamikę mikrotubul i zakłócają cykl komórkowy, co powoduje zatrzymanie podziału komórek, a następnie selektywną śmierć.

Badanie koncentruje się na silnym środku antymitotycznym glazioviana – pojedyncze liście z brazylijskiego drzewa. Synteza tych preparatów jest dość pracochłonna, wymaga kosztownych substancji uczestniczących w reakcjach niezbędnych do uzyskania produktu końcowego oraz katalizatorów przyspieszających reakcje chemiczne. Autorzy zaproponowali nowy i bardziej efektywny proces łączenia glazioviany, składający się z sześciu etapów. Prekursorami tego zjawiska są nasiona z roślin, zwłaszcza pietruszka i koper.

 

Oprócz glazioviany, jest jeszcze szereg innych odpowiedników strukturalnych podlegających syntetezie w celu ułatwienia znalezienia podobieństw o korzystnych właściwościach antymitotycznych. Aktywność przeciwnowotworową zbadano za pomocą dwóch niezależnych metod wykorzystujących zarodki jeżowców i ludzkich komórek nowotworowych. W celu dalszego potwierdzenia efektu przeciwnowotworowych cząsteczek czynnych, były badania różnych ludzkich komórek nowotworowych, takich jak: raka płuca, czerniaka, prostaty, piersi, jelita grubego i raka jajnika.

 

Doświadczenia wykazały, że substancje testowe były skuteczne w ograniczaniu wzrostu komórek czerniaka, a nietoksyczny dla zdrowych komórek krwi, stosowanych jako kontrolę.. Plany na przyszłość obejmują zarówno optymalizację związku do poprawy jego stabilności metabolicznej i rozpuszczalności, a także badania heteroprzeszczepu ludzkich komórek u myszy, aby potwierdzić działanie antyrakowe i kliniczny potencjał rozwojowy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika malkontent

Kolejna strona na tym portalu

Kolejna strona na tym portalu wypełniona bełkotem. Ważne że 10 reklam zmieściło się obok Biggrin
Do autora (autorki) tłumaczenia:
Dobre chęci i tłumacz GOOO nie wystarczą.
Żeby zrobić sensowne tłumaczenie niezbędne są
 - podstawowa przynajmniej znajomość języka źródłowego
 - niezła znajomość języka docelowego
 - znajomość dziedziny, której dotyczy tłumaczony text.
Bez tego ani rusz bo wychodzi bełkot i błędy rzeczowe, dno i metr mułu.
Kolejny raz pytam: Czy ktoś czyta te teksty zanim kliknie "Opublikuj" ? 

Mimo wszystko, nie życzę autorce, żeby podano jej kiedyś środek grzybobójczy, zamiast antymitotycznego, gdyby nie daj Losie dopadł ją rak.
 

0
0

Skomentuj