Badania dowodzą, że antydepresanty leczą zaburzenia lękowe lepiej niż depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sertralina to popularny lek przeciwdepresyjny, który wykazuje dobrą skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych, jednak posiada mniejszy wpływ na objawy depresyjne. Naukowcy z Uniwersytetu College w Londynie stwierdzili, że badani przez nich pacjenci poczuli się lepiej dzięki leczeniu, jednak poprawa nastąpiła w niespodziewany sposób.

 

Dotychczas wiadome było, że sertralina – selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny – jest skuteczna w leczeniu objawów depresji i lęku. Wiemy, że leki przeciwdepresyjne, takie jak sertralina, zwiększają poziom serotoniny w mózgu, jednak dokładne reakcje odpowiedzialne za to zjawisko nie zostały jeszcze poznane.

W badaniu na temat skuteczności sertraliny wzięło udział 653 pacjentów z Wielkiej Brytanii. Połowa z nich otrzymywała leki przeciwdepresyjne z zawartością sertraliny, a druga połowa dostawała placebo. Naukowcy są zdania, że było to dotychczas największe badanie na temat skuteczności antydepresantów porównywanych z placebo, jakie przeprowadzono we współpracy z firmą farmaceutyczną.

 

Uczestnicy grupy przyjmującej prawdziwy lek dwa razy częściej deklarowali poprawę swojego ogólnego samopoczucia. Głównie uznawali jednak, że osłabły odczuwane przez nich stany lękowe, które zwykle stanowią część depresji. Może to sugerować, że leki przeciwdepresyjne działają w inny sposób, niż dotychczas uważano. Z tego powodu badacze kolejny raz podkreślają istotę nie tylko samego leczenia farmakologicznego, ale również równolegle prowadzonej psychoterapii.

Naukowcy ustalili, że sertralina działała najlepiej, jeśli była zażywana w trakcie krótkich okresów czasu. Tymczasem wielu lekarzy przepisuje antydepresanty na długie miesiące zażywania. W trakcie trwania leczenia efekt ich stosowania może znacznie osłabnąć, zniechęcając chorego do kontynuacji swojej terapii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj