Badania dowodzą, że dotyk partnera łagodzi ból

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Colorado Boulder zbadali 22 heteroseksualne pary w wieku od 23 do 32 lat. Uczestniczki poddano łagodnemu bólowi termicznemu, podczas gdy mężczyźni mieli rolę odbiorców. Badanie potwierdziło wcześniejsze ustalenia wykazując, że pary synchronizują się ze sobą fizjologicznie podczas przebywania obok siebie.

 

Kobieta poddana bólowi odczuwała go w mniejszym stopniu podczas dotyku partnera. Co więcej, tętno oraz oddech obojga ulegał synchronizacji. Dotyk wydaje się odgrywać kluczową rolę w synchronizacji interpersonalnej, ponieważ wzrasta sprzężenie fizjologiczne bez względu na to, czy odczuwa się ból, czy nie.Badania sugerują, że im wyższa synchronizacja między partnerami, tym mniejsze odczuwanie bólu. Jednak nie ustalono jednoznacznie, czy mniejszy ból zwiększa tę synchronizację, czy też jest odwrotnie. Może być to także wpływ empatii, która ma efekt przeciwbólowy.

 

Synchronizacja interpersonalna może mieć również wpływ na obszar mózgu nazywany przednią częścią zakrętu obręczy (ACC), związaną z procesem podejmowania decyzji, interakcjami społecznymi, a także odczuwaniem bólu zarówno u siebie, jak i u innych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj