Badania dowodzą, że ekspozycja na działanie masztów telefonii komórkowej zwiększa ryzyko zachorowań na raka

Kategorie: 

www.sxc.hu

Tematem zajęli się brazylijscy naukowcy i udało im się odkryć powiązanie pomiędzy wzrostem zachorowań na raka w Belo Horizonte - trzecim największym mieście Brazylii - a rozkładem sieci nadajników telefonii komórkowej.


Okazało się, że ponad 80% osób, które zachorowały na pewne rodzaje raka, mieszkało do 0,5km od jednej ze stu anten telefonii komórkowej, które dość gęsto pokrywają całe miasto. Nowotwory związane z ekspozycją na działanie pola elektromagnetycznego (PEM), to najczęściej rak prostaty, piersi, płuc, nerek i wątroby. Okazuje się więc, że telefonia komórkowa stanowi poważny problem nie tylko dla użytkowników telefonów, ale i dla tych, którzy ich nie używają.


W przypadku nadajników telefonii komórkowej główne zagrożenie stanowi promieniowanie radiowe, które - jak pokazała niezliczona ilość naukowych publikacji - powoduje biologiczne uszkodzenia ciała i jest przyczyną powstania wielu schorzeń. Poza chorobami nowotworowymi, PEM i maszty telefonii komórkowej mogą być przyczyną mutacji genetycznych, zaburzeń pamięci, problemów z nauką, bezsenności, zaburzeń gospodarki hormonalnej, niepłodności, demencji, czy chorób serca.


Badania brazylijskich naukowców objęły tylko jedno miasto, jednak nie są odosobnione. Korelację pomiędzy ekspozycją na PEM, a wzrostem zachorowań na raka, przeprowadzano w San Francisco oraz w wielu miastach Austrii, Niemiec, Izraela juz od lat 70-tych. Wszystkie wyniki badań były podobne - mieszkanie w pobliżu masztów telefonii komórkowej zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 2-121 razy, w zależności od rodzaju nowotworu.


Naukowcy dodają, że obecność nadajników komórkowych w naszym otoczeniu jest konieczna, jednak należy rozważyć potrzebę wprowadzenia dodatkowych uregulowań prawnych, które jednoznacznie określą warunki lokalizacji masztów telefonii komórkowej oraz bezpieczne poziomy promieniowania. Według badaczy, wieże nadajników powinno się stawiać z dala od obszarów gęsto zamieszkanych, oraz od szkół i szpitali.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)

Komentarze

Skomentuj