Badania dowodzą, że ludzie są bardziej wrażliwi na ból w wilgotne i wietrzne dni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze z Uniwersytetu Manchester zebrali dane zdrowotne od 2500 osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe. Na ich podstawie dowiedziono naukowo, że osoby zmagające się ze schorzeniami takimi jak stany zapalne stawów, częściej odczuwają ból w te dni, w trakcie których panuje wyższa wilgotność powietrza. Skąd taka zależność?

O tym, że reumatyzm daje się we znaki, gdy panuje niepogoda, wiemy już od dawna, choć do tej pory zależność tą wiązano przede wszystkim z zimnem, niekoniecznie z wilgotnością powietrza. W sumie około ¾ ludzi z przewlekłym zapaleniem stawów uważa, że pogoda wpływa na odczuwany przez nich ból.

U niektórych osób bóle stawów są na tyle uzależnione od pogody, że można ją na ich podstawie prognozować. Choć związek ten zaobserwowano już w czasach Hipokratesa, do tej pory jednak trudno było naukowo poprzeć takie reakcje organizmu.

W badaniu zatytułowanym Cloudy with a Chance of Pain (w wolnym tłumaczeniu: szansa na odczuwanie bólu w pochmurny dzień) wzięło udział 2500 pacjentów ze zdiagnozowanym zapaleniem stawów, fibromialgią, migreną lub bólem neuropatycznym. Każdego dnia w ciągu 15 miesięcy pacjenci zgłaszali odczuwanie bólu, co było na bieżąco porównywane z aktualnie występującą pogodą w lokalizacji, w której się znajdowali .

Badania dostarczyły interesujących wyników – wilgotne i wietrzne dni wraz z niskim ciśnieniem atmosferycznym zwiększały szansę na odczuwanie bólu o ok. 20%. Zwykle dolegliwości bólowe były również ostrzejsze. Co ciekawe, nie znaleziono żadnego związku pomiędzy nasilonym bólem a temperaturą lub opadami.

Nowe odkrycia naukowców mają pomóc w opracowywaniu skuteczniejszych strategii uśmierzających ból. Pacjenci będą mogli dzięki nim reagować z wyprzedzeniem, zażywajac leki przeciwbólowe jeszcze zanim ból nadejdzie. Być może naukowcom uda się także opracować terapie likwidujące samą przyczynę, czyli to, w jaki sposób organizm reaguje na niepogodę. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj