Badania dowodzą, że rośliny strączkowe służą zdrowiu serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rośliny strączkowe obfitują w błonnik, białko i mikroelementy. Zwierają za to stosunkowo mało tłuszczu oraz cukru. Mogą zatem stanowić element diety eliminującej wysoki poziom cholesterolu, mającej na celu obniżyć ciśnienie krwi lub poziom cukru we krwi. Niedawny przegląd i metaanaliza badań wskazują na to, że spożywanie roślin strączkowych może korzystnie wpływać na zdrowie serca.

Dieta odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu. Wiemy dokładnie, jakie pokarmy powinniśmy eliminować z naszego jadłospisu. Unikamy zatem żywności obfitującej w cukier, sól oraz tłuszcz. Zamiast tego staramy się spożywać więcej świeżych owoców i warzyw. Jednak dogłębne zbadanie wpływu poszczególnych pokarmów na nasze zdrowie jest niezwykle trudnym zadaniem.

Naukowcy postanowili ostatnio sprawdzić, w jaki sposób rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch i soczewica, wpływają na zdrowie naszego serca. W szczególności skupiono się na porównaniu spożycia roślin strączkowych z ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz liczby zgonów, do których doprowadziły. Do chorób tych zaliczono chorobę wieńcową serca, zawał oraz udar.

Badacze porównali dane dotyczące osób spożywających rośliny strączkowe w najmniejszych i największych ilościach. Wyniki analizy jasno wskazały na to, że w zależności od większego spożycia roślin strączkowych, ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca malało odpowiednio o 8, 9, 10 i 13%.

Okazało się jednak, że spożywanie roślin strączkowych nie zmniejszyło ryzyka występowania zawału mięśnia sercowego, cukrzycy czy udaru mózgu. Podobnie nie dopatrzono się związku pomiędzy jedzeniem roślin strączkowych a niższą śmiertelnością pacjentów.

Sporym utrudnieniem w badaniu było określenie, czy na wyniki miało wpływ wyłącznie spożywanie roślin strączkowych. Być może osoby jedzące więcej fasoli czy grochu jadły więcej także innych warzyw. Osoby takie mogły również prowadzić zdrowszy tryb życia, częściej wykonując aktywność fizyczną. Dla potwierdzenia uzyskanych wyników konieczne będzie zatem przeprowadzenie osobnych badań na ten temat.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj