Badania dowodzą, że stymulacja elektryczna mózgu leczy z depresji

Kategorie: 

Źródło: UC San Francisco

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazały, że stymulacja elektryczna konkretnego obszaru ludzkiego mózgu znacząco poprawia nastrój wśród pacjentów, cierpiących na umiarkowaną i ciężką depresję. To oznacza, że łagodne prądy mogą okazać się skuteczną alternatywą w leczeniu tego typu zaburzeń.

 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na 25 osobach, chorujących na epilepsję. W ich mózgach umieścili elektrody, a następnie analizowali wpływ głębokiej stymulacji mózgu na nastrój pacjentów. Łagodnym prądem elektrycznym rażono szereg obszarów w mózgu – między innymi ciało migdałowate, zakręt obręczy, wyspę oraz hipokamp, ale nie uzyskano żadnych pozytywnych ani negatywnych rezultatów.

 

Dopiero gdy naukowcy porazili prądem korę orbitofrontalną, wśród uczestników tego eksperymentu zauważono wyraźną poprawę nastroju. Tak się składa, że wspomniany obszar ludzkiego mózgu był przedmiotem wcześniejszych badań, podczas których wykazano zależność między aktywnością w tym regionie, a zaburzeniami snu, depresją oraz niską samooceną.

 

Kora orbitofrontalna to jeden z najsłabiej poznanych obszarów mózgu, który jest ściśle powiązany z innymi regionami, odpowiedzialnymi między innymi za nastrój i podejmowanie decyzji. Najnowsze eksperymenty wykazały, że już po kilkuminutowej stymulacji prądem elektrycznym kory orbitofrontalnej, pacjenci cierpiący na umiarkowaną i ciężką depresję zgłaszali nagłą poprawę nastroju. Wyniki tych badań niosą nadzieję na powstanie nowej, skutecznej terapii przeciwdepresyjnej, która nie wymaga stosowania chemioterapii i przynosi natychmiastowe efekty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj