Badania dowodzą, że wegetarianie są mniej zdrowi od mięsożerców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania na temat wegetarianizmu dowiodły, że osoby niespożywające mięsa, nawet jeśli dodatkowo nie piją alkoholu, nie palą papierosów i uprawiają więcej sportu, mają gorszy stan zdrowia od ludzi nie stroniących od jedzenia białka pochodzenia zwierzęcego.

 

Badania przeprowadzone przez austriacki Uniwersytet Medyczny w Grazu wykazały, że dieta wegetariańska charakteryzująca się niskim spożyciem tłuszczów nasyconych na rzecz wyższego spożycia owoców, warzyw oraz produktów pełnoziarnistych obciąża organizm podwyższonym ryzykiem raka, alergii, a także problemów ze zdrowiem psychicznym.

 

Podczas badań wykorzystano dane z austriackiej bazy danych medycznych, aby zweryfikować różnice w nawykach żywieniowych oraz stylu życia między osobami o standardowej diecie a wegetarianami. W sumie 1320 różnych osób zostało pogrupowanych ze względu na wiek, płeć i status społeczno-ekonomiczny, a wśród nich wyróżniono 330 wegetarian, 330 osób jedzących po równo mięso, warzywa i owoce, 300 osób jedzących warzywa, owoce i mniej mięsa i 330 osób jedzących więcej mięsa od warzyw i owoców.

Okazało się, że wegetarianie z reguły spożywają mniej alkoholu i mają niższą masę ciała, a mimo to charakteryzują się gorszym stanem zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Uczestnicy badania, którzy jedli mniej mięsa mieli także gorsze podejście do monitorowania swojego stanu zdrowia, unikając na przykład badań kontrolnych.

 

W ostateczności stwierdzono, że austriaccy wegetarianie są mniej zdrowi (częściej chorują na raka, alergie i zaburzenia zdrowia psychicznego), a także wymagają więcej leczenia. Autorzy badania musieli już wydać oficjalne oświadczenie na temat tego, że ich wyniki nie są ukrytą reklamą dla przemysłu mięsnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Zuzanna

Lubiłam czytać ten portal,

Lubiłam czytać ten portal, jednak czuję rozczarowanie... Zamieszczanie starych nieaktualnych informacji o badaniach przeprowadzonych w 2006 roku (12 lat temu), pokazuje nierzetelność autora artykułu ale też świadczy o portalu i zniechęca do dalszego czytania..

 

0
0
Portret użytkownika Helena Chmielewska

Znam to badanie - średnio

Znam to badanie - średnio kilkanaście razy do roku się je przywołuje, choć jest sprzed ponad 10 lat i już dawno udowodniono, że zostało źle przeprowadzone. 

Poza tym mój Tata mieszka we Wiedniu, więc regularnie obserwuje co ludzie z Austrii jedzą - można żywić się etycznie ale jednocześnie dostarczać sobie bardzo dużo przetworzonych produktów. Warto więc dbać o siebie i innych w sposób mądry! Statystycznie jednak gorzej mają się mięsorzercy.

0
0
Portret użytkownika Medyk

Do autora artykułu!

Do autora artykułu!

Na kolejny raz proszę się postarać, ponieważ dane, które Pan zamieścił są z punktu widzenia naukowego nieaktualne, bowiem pochodzą one z roku 2006, na domiar tego badanie wykonano w sposob nieprofesjonalny, bowiem nie precyzuje, jak długo ci wspomniani wegetarianie stosowali dietę bezmiesną, czy od urodzenia, czy tylko przez kilka miesięcy. Często ludzie przechodzą na wegetarianizm z powodu problemów zdrowotnych, w takim przypadku ich wymienione dolegliwości stanowiłyby nie skutek diety wegetariańskiej, lecz jako pokłosie diety mięsnej!!! Do tej pory wiele zmieniło się w tym temacie z punktu widzenia naukowego na korzyść jednak wegetarianizmu oraz weganizmu, o czym przeczyta Pan w rzetelnym i naukowym źródle, mianowicie: Interna Szczeklika 2017. Pozdrawiam!   

 

 

0
0
Portret użytkownika Piast Kołodziej

wiedziałem, że zaraz odezwie

wiedziałem, że zaraz odezwie się jekiś  dyżurny weguś...nie jestem medykiem, czy profem, ale to co piszą jest prawdą, bo znam jednego weganina (chyba już ze 20 lat...2/3 życia)...i ten koleś malutki, drobniutki, ciągle chorutki i totalny astmatyk...bo łazi tylko w tych syntetycznych ciuchach...a ja zawsze obowiązkowo w skórach, wełnie i bawełnie, każdy posiłek mięsko (najczęściej małoprzetworzone), ale i sporo własnych eko warzyw i owoców...i nie wiem co to jest astma,grypa, czy katar...no i fizycznie codziennie zasuwam na swoim eko-folwarku, 1/2 roku zasuwając 10 km dziennie rowerwm...i jestem po 60-tce...i uważam, że weganie, to kompletni d.bile, którzy w życiu nie uprawiali nawet...rzeżuchy (jak wspomniany mój znajomy)...

0
0

Skomentuj