Badania pokazują, że ludzie mogą nauczyć się echolokacji w zaledwie 10 tygodni

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Nowe badanie wykazało, że ludzie mogą nauczyć się echolokacji niezależnie od ich wieku i zdolności widzenia. Co więcej, nauczenie się tej techniki, nie powinno zająć więcej niż dziesięć tygodni. Zespół naukowców nauczył 12 osób niewidomych i 14 osób niedowidzących, jak używać dźwięku języka do poruszania się w przestrzeni.

Nie jest to w żadnym razie przełomowa technika. Wielu niewidomych, wykorzystuje ją od dziesiątek lat, aby poruszać się w codziennym życiu. Wydają oni ostry dźwięk klikania językiem i nasłuchują jego odbicia. W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie PLOS One, naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy echolokacji można nauczyć niedoświadczone osoby. Mowa tu zarówno o tych ze wzrokiem, jak i bez. Naukowcy zastanawiali się również, czy ta umiejętność naprawdę pomaga osobom niewidomym.

Do eksperymentu naukowcy zrekrutowali 14 niedowidzących i 12 niewidomych ochotników. Uczestnicy mieli od 21 do 79 lat i żaden z nich nigdy wcześniej nie korzystał z echolokacji. W ciągu dziesięciu tygodni, przeszli oni 20 intensywnych treningów trwających od dwóch do trzech godzin. Po dziesięciu tygodniach szkoleń, uczestnicy przeszli szereg testów. Badano między innymi ich umiejętność rozpoznawania względnej pozycji i wielkości pobliskich obiektów, czy umiejętność poruszania się w naturalnym środowisku bez używania oczu.

 

Naukowcy odkryli, że w ciągu dziesięciu tygodni wszyscy ochotnicy poznali podstawy echolokacji. Nie miał na to wpływu wiek ani wzrok. Niektórzy niedowidzący uczestnicy, radzili sobie nawet lepiej niż niewidomi. Trzy miesiące po zakończeniu szkolenia, uczestnivy szkolenia stwierdzili, że nadal korzystają z echolokacji. W badaniu uzupełniającym 10 na 12 uczestników stwierdziło, że ta umiejętność wpłynęła na ich niezależność i dobre samopoczucie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj