Badania potwierdzają, że kawa wspomaga odchudzanie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jak wynika z najnowszych badań, picie kawy to doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie dość, że kawa pobudza do życia, to jeszcze wspomaga odchudzanie poprzez stymulację brunatnej tkanki tłuszczowej.

 

Początkowo uważano, że brunatna tkanka tłuszczowa występuje jedynie u niemowląt i ssaków zimujących. Jednak badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat wykazały, że brunatną tkankę tłuszczową posiadają również dorośli ludzie.

 

Istnieją dwa rodzaje tkanek tłuszczowych. Biała przechowuje nadmiar kalorii, podczas gdy brunatna wytwarza ciepło spalając cukry i tłuszcze, np. w odpowiedzi na niskie temperatury. Dlatego też zwiększenie aktywności brunatnej tkanki tłuszczowej pomaga kontrolować poziom cukru oraz lipidów we krwi, a dodatkowe spalone kalorie pomagają w odchudzaniu. Problem w tym, że dotychczas nie udało się odnaleźć akceptowalnej metody stymulowania aktywności brunatnej tkanki tłuszczowej u ludzi.

 

Najnowsze badania, przeprowadzone przez profesora Michaela Symondsa i jego zespół z Uniwersytetu w Nottingham wykazały, że kawa pobudza aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że picie kawy faktycznie wspomaga odchudzanie.

Naukowcy przeprowadzili najpierw eksperymenty laboratoryjne na komórkach macierzystych, a następnie wykonali pierwsze testy na ludziach. Zdolność do wytwarzania ciepła przez brunatną tkankę tłuszczową zmierzono z pomocą techniki obrazowania termicznego. Badania wykazały, że picie kawy faktycznie przyczyniło się do większej produkcji ciepła.

 

Naukowcy nie ustalili jeszcze, jakie konkretne związki zawarte w kawie przyczyniły się do wzrostu aktywności brunatnej tkanki tłuszczowej, ale przyszłe testy mogą nam dać odpowiedź na to pytanie. Jednak zespół badawczy podejrzewa kofeinę. My natomiast przekonujemy się, że picie kawy, ulubionego napoju wielu ludzi, posiada kolejne pozytywne właściwości zdrowotne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj