Badania potwierdzają, że umiarkowane spożycie alkoholu pozytywnie wpływa na płodność u mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Liczne badania sugerują, że umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa długowieczność oraz chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi, a także zmniejsza ryzyko cukrzycy. Najnowsze badania wykazały również, że alkohol może pozytywnie wpływać na męską płodność.

 

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Andrology ujawniło, że mężczyźni spożywający od 4 do 7 jednostek (1 jednostka = 12,5 g etanolu, co odpowiada 125 ml wina, 330 ml piwa lub 30 ml mocnego alkoholu) na tydzień mieli większą liczbę plemników w nasieniu, w porównaniu z osobami, które piją mniej alkoholu.

Główna autorka badania, dr Elena Ricci, wskazuje na inne badania, których wnioski były całkowicie odwrotne. W badaniu z 2014 r. stwierdzono, że spożywanie alkoholu zaczyna negatywnie wpływać na jakość nasienia przy spożywaniu 5 lub więcej jednostek tygodniowo. Warto podkreślić, że tendencja ta jest jednak najsilniejsza u mężczyzn, którzy spożywają ponad 25 jednostek alkoholu.

 

Jeśli chodzi o biochemiczny mechanizm łączący napoje alkoholowe i płodność, zespół zidentyfikował dwie możliwości.

„Związek między piciem alkoholu a jakością nasienia jest biologicznie prawdopodobny. Wiadomo, że piwo i wino zawierają polifenole, takie jak resweratrol lub ksantohumol, które chronią komórki.” – wyjaśniają autorzy badań. – „Z drugiej strony różne badania dowodziły, że alkohol ma szkodliwy wpływ na męski układ rozrodczy i zaburza funkcję osi podwzgórze-przysadka-jądra, co w konsekwencj obniża poziom testosteronu.”

Próbki spermy poddane analizie pochodziły od 323 mężczyzn, którzy wraz z partnerką poddawani byli leczeniu w klinice niepłodności we Włoszech. Niektórzy z mężczyzn mieli problemy z plemnikami, podczas gdy u części nie stanowiło to problemu. Co ciekawe, u mężczyzn z problemami z płodnością zaobserwowano poprawę jakości nasienia, kiedy zaczęli umiarkowanie spożywać alkohol.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj