Badania potwierdzają, że zła dieta może powodować depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ze wszystkich chorób, z jakimi borykają się w dzisiejszych czasach ludzie, depresja okazuje się być jedną z najtrudniejszych do zdefiniowania. Chorzy często kryją się ze swoim stanem, nie chcąc obciążać bliskich lub przyznać się do tego, że potrzebują profesjonalnej pomocy. Te osoby kontynuują więc swoje codzienne czynności, wśród których znajdują się także niezdrowe nawyki żywieniowe.

 

Szacuje się, że na całym świecie aż 300 milionów ludzi cierpi na depresję, a choroba ta stanowi jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Deakina przeprowadzili badanie na 67 pacjentach z umiarkowaną lub ciężką depresją. Stwierdzono, że zdrowe odżywianie jest bezpośrednio związane z dobrym samopoczuciem.

 

Pacjenci z grupy kontrolnej otrzymywali wsparcie społeczne z wykluczeniem zmiany nawyków żywieniowych na zdrowe. Pozostali pacjenci otrzymywali serię siedmiu jednogodzinnych porad dietetycznych, w których zalecano im dietę bogatą w owoce, warzywa oraz chude mięso. Po okresie próbnym stwierdzono, że u ponad 30% pacjentów ze zdrową dietą choroba ustąpiła, z kolei w grupie pierwszej tylko 8% osób doświadczyło poprawy samopoczucia.Dieta ma znaczący wpływ na ludzki poziom energii oraz nastrój. Tymczasem coraz więcej ludzi żywi się wysoko przetworzonymi produktami, nieposiadającymi żadnej wartości odżywczej. Co więcej, dieta bogata w cukier może powodować krótkotrwały przypływ energii, jednak zaraz po nim następuje ospałość i znaczne obniżenie nastroju.

 

Osoby cierpiące na depresję, oprócz fachowej pomocy specjalisty, potrzebują także diety bogatej w dużą ilość warzyw, owoców oraz chudego mięsa. Nie można także zapomnieć o regularnym uzupełnianiu płynów, w tym przypadku wodzie, a nie słodkich napojach. Po kilku prostych zmianach w swoim jadłospisie pacjenci mają większe szanse na poprawę swojego stanu psychicznego oraz przywrócenie energii swojemu organizmowi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj