Badania sugerują, że zaburzenia metaboliczne również powodują anoreksję

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali zestaw specyficznych genów, związanych z anoreksją i zdobyli silne dowody na to, że zaburzenie odżywiania nie jest wyłącznie chorobą psychiczną. Sześcioletnie badania, w które zaangażowali się uczeni z ponad 100 instytucji na całym świecie wykazały, że choroba może mieć również związek z metabolizmem.

 

Wcześniejsze studia z 2017 roku, które zostały przeprowadzone przez część tego samego zespołu badawczego, obejmowały analizę około 3 500 przypadków anoreksji podczas 11 tysięcy kontroli. Dostarczyły one niezbędnych informacji, które pozwoliły wykonać badania na jeszcze większą skalę.

 

Zespół kierowany przez psychologa klinicznego Cynthię Bulik z Uniwersytetu Karoliny Północnej przeanalizował DNA niemal 17 tysięcy pacjentów z anoreksją i porównał je z informacją genetyczną ponad 55 tysięcy osób zdrowych, aby odnaleźć zestaw genów, które mogą być powiązane z chorobą. Naukowcy przeanalizowali w sumie ponad 70 tysięcy genomów i odkryli coś nieoczekiwanego.

Badania pozwoliły zidentyfikować osiem wariantów genetycznych, związanych z anoreksją. Niektóre z nich pokrywały się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, depresja, lęk i schizofrenia. Jednak odkryto również związek z metabolizowaniem tłuszczów i cukrów. Chociaż charakter tego związku między funkcjami metabolicznymi a anoreksją nie jest do końca zrozumiany, wyniki badań sugerują, że problemy metaboliczne mogą powodować biologiczną predyspozycję do tej choroby.

 

Na dzień dzisiejszy nie można wyciągnąć zbyt wielu wniosków, ponieważ badanie zostało przeprowadzone głównie na Europejczykach i należy je wykonać także wśród ludzi z innych grup etnicznych i kulturowych. Jednak naukowcy po raz pierwszy wykazali, że czynniki metaboliczne mogą odgrywać zbliżoną lub równie ważną rolę w rozwoju anoreksji. Oznacza to zupełnie nową ścieżkę badań anoreksji, które być może pozwolą opracować nowe metody leczenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

A co z ekspresją genów... czy

A co z ekspresją genów... czy już zapomniano o tym ze majac presyapozycje do choroby x mozemy wcale jej  nie doswiadczyc utrzymujac organizm w dobrobycie.... mi sie wydaje ze ma to wiecej wspolnego z mineralami i mikroelementami.... jak ich brakuje lub jes czegos za duzo to dopiero nastepuje ekspresja genow.... ale gdzie oto sa badania nad poziomem witamin w ciele czlowieka? Jedyne urzadzenie ktore poyrafi zbadac 22 witaminy i mikroelementy u czlowieka jest pseudonaukowe.... dlaczego? Bo jak bedIemy wiedziec ile czego dostarczac i czego sie pozbyc to nie nastapi niechciana ekspreaja genow. Czyli pieniadz yylko w glowie.... zamiast szczerej checi pomocy. ... ... Geny... a moze by tak wpierw zglebic poprzednie nauki w pelni i wprowadzic narzedzia bo na ta chwile brak taniego rozwiazania.

0
0

Skomentuj