Badania ujawniają zaskakujące konsekwencje wypalenia pojedynczego papierosa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie przeanalizowali wyniki 8 ankiet dotyczących nałogu palenia w krajach anglojęzycznych i odkryli, że u 69% ludzi jeden papieros może wystarczyć do tego, aby wywołać codzienny nałóg palenia. Zaskakujące wyniki opublikowano pod koniec zeszłego roku w czasopiśmie naukowym Nicotine and Research.

 

W ankietach na temat palenia wyrobów tytoniowych wzięło udział ponad 216 tysięcy osób ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Nowej Zelandii. Około 60% uczestników ankiety przyznało się do wypalenia przynajmniej jednego papierosa w ciągu swojego życia

.

Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych osoba, która zapaliła raz w życiu była aż o 50% bardziej narażona na ryzyko uzależnienia, a w Wielkiej Brytanii było to już aż 82%. Odsetek ten wydaje się być bardzo wysoki, zwłaszcza gdy ogólnoświatowe wskaźniki palenia spadają.

Uzależnienie od nikotyny nadal stanowi poważny problem dla naszej cywilizacji. Mimo ciągłych akcji uświadamiających na temat konsekwencji palenia tytoniu, ludzie nie potrafią oprzeć się pokusie i szukają zamienników w jedynie pozornie zdrowszych e-papierosach.

 

W skali światowej najwyższy odsetek palaczy występuje w Indonezji – stanowią oni tam aż 40% społeczeństwa. Nieciekawie prezentuje się sytuacja palaczy w Polsce, gdzie na podstawie badań przeprowadzonych w 2015 roku stwierdzono, że odsetek palaczy wynosi 28%. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych palacze to jedynie 11,4% społeczeństwa, a w Wielkiej Brytanii 16,1%.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Sokrate

Dla Waszej "cywilizacji" może

Dla Waszej "cywilizacji" może to problem stanowi. Dla naszej nie bardzo - głupszy, słabszy odpada i tyle.

0
0

Skomentuj