Badania wskazują, że czytanie książek przedłuża życie o kilka lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie szansy dożycia sędziwego wieku, ale niektóre z nich nie są tak oczywiste. Powstrzymanie się od używek, umiarkowana aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, to najczęstsze zalecenia lekarzy, jednak najnowsze badania stwierdzają także, że regularna lektura również może wydłużyć nasze życie.

 

W długoterminowym badaniu wzięło udział ponad 3,5 tysiąca ludzi. Okazało się, że osoby, które czytają 3,5 godziny tygodniowo, żyją średnie o dwa lata dłużej od pozostałych, niepraktykujących czytelnictwa ludzi. Podczas badań trwających 12 lat zapoznawano się z trzema grupami pacjentów, czytających 3,5 godziny tygodniowo, czytających więcej niż 3,5 godziny tygodniowo oraz nieczytających wcale.

„Czytanie książek miało silniejszy wpływ na zdrowie ludzi od czytania gazet lub czasopism” –Zauważają autorzy, stwierdzając – „Odkrycie sugeruje, że korzyści płynące z czytania książek są obecne tylko przy dłuższej lekturze. Czytanie książek wydaje się obejmować procesy poznawcze, które mogą stworzyć warunki długowieczności. Lektura promuje empatię, percepcję społeczną oraz inteligencję emocjonalną, czyli procesy poznawcze, które prowadzą do dłuższego zachowania dobrej kondycji zdrowotnej”.

Wydaje się, że złożony komunikat w postaci książki nie może być w chwili obecnej zastąpiony przez jakikolwiek inny rodzaj informacji tekstowej. Nie mniej jednak nie oznacza to, że książki są jedynym sposobem na angażowanie zawiłych procesów w naszym mózgu. Wiele badań na przestrzeni lat wykazało, że gry komputerowe są na to również doskonałym sposobem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj