Badania wskazują, że nadwaga jest coraz częstszą przyczyną raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowodzą, że coraz częściej występujące nadwaga oraz otyłość są przyczyną coraz liczniejszych przypadków zachorowania na raka. Co więcej, raport przygotowany przez Cancer Research UK informuje, że w ciągu roku około 135 tysięcy przypadków raka można uniknąć jedynie poprzez zachowanie prawidłowej masy ciała.

 

Specjaliści wyczulają na fakt, że każdy człowiek powinien monitorować swoje BMI – Body Mass Index. Wskaźnik BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, natomiast wartość powyżej 30 to już otyłość. Jeśli jest się osobą ze zdiagnozowaną nadwagą lub otyłością, nie powinno się bagatelizować tego problemu, ponieważ niezdrowa masa ciała powoduje już prawie takie same konsekwencje, co palenie papierosów.

 

Naukowcy stwierdzili, że nadwaga powoduje obecnie około 6,3% wszystkich przypadków raka – dla porównania, w 2011 roku było to około 5,5%. Co ciekawe, jednocześnie zmalał odsetek zachorowań na raka związanych z paleniem.

W Wielkiej Brytanii palenie tytoniu nadal pozostaje główną przyczyną zachorowania na raka, jednak mimo to odsetek spadł z 19,4% w 2011 roku do dzisiejszego 15,1%. Drugą przyczyną jest już nadwaga oraz otyłość, natomiast trzecim czynnikiem ryzyka pozostaje promieniowanie UV. Pozostałe istotne czynniki ryzyka zachorowania na raka to nadmierne spożywanie alkoholu i niewystarczające spożywanie błonnika pokarmowego.

 

Dziś powstaje coraz więcej inicjatyw, które mają zniechęcić społeczeństwo do spożywania niezdrowych pokarmów, takich jak fast food. Mimo to należy pamiętać, że ostateczny efekt zależy od nas samych, bo to my decydujemy o naszym stylu życia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj