Badania wskazują, że suplementy diety z kwasem omega-3 nie przynoszą żadnych korzyści zdrowotnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Cochrane, organizacji non-profit, która sprawdza wyniki badań medycznych, przeanalizowali 79 losowych badań z udziałem ponad 100 tys. osób i nie znaleźli twardych dowodów na to, że suplementy diety z kwasem omega-3 są korzystne dla układu krwionośnego.

 

Omega-3 to rodzaj kwasów tłuszczowych, występujących w jedzeniu, którego niewielkie ilości są niezbędne dla zdrowia. Istnieją trzy rodzaje: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Te dwa ostatnie naturalnie występują w tłustych rybach, takich jak łosoś oraz w olejach rybich, w tym oleju z wątroby dorsza.

Eksperci na całym świecie promują spożywanie kwasów omega-3, ponieważ chronią one przed chorobami serca i mogą obniżać ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Jednak badacze Cochrane zwrócili uwagę, że spożywanie suplementów diety z kwasami tłuszczowymi omega-3 wcale nie chroni przed chorobami i nie przynosi praktycznie żadnych korzyści zdrowotnych.

Naukowcy wskazują, że jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy odłożyć na bok suplementy i sięgnąć po świeże ryby, które naturalnie zawierają kwasy omega-3.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj