Badania wskazują, że wyższy poziom cholesterolu w podeszłym wieku jest dobry dla mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ponieważ długość naszego życia stale rośnie, naukowcy coraz bardziej starają się zidentyfikować geny lub inne czynniki chroniące przed upośledzeniem funkcji poznawczych. Tym razem naukowcy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku dokonali interesującego odkrycia podczas badania ogólnego stanu zdrowia u starszych osób – okazuje się, że posiadanie podwyższonego poziomu cholesterolu w wieku 85-94 lat wiąże się z niższym ryzykiem wyraźnego osłabienia funkcji poznawczych.

 

Pozyskane wyniki stanowią jednak wyraźny kontrast w stosunku do wyników uzyskanych przez grupę pacjentów o 10 lat młodszych. Osoby w wieku 75-84 lat, u których poziom cholesterolu był podwyższony, posiadały o 50% wyższe ryzyko wyraźnego spadku funkcji poznawczych.

 

Mimo wszystko interesujący pozostaje fakt, że u osób w wieku 85-94 lat, które także miały podwyższony cholesterol, ryzyko znacznego pogorszenia się funkcji poznawczych zmalało o 32%. Okazuje się więc, że wysoki poziom cholesterolu może służyć nam lub szkodzić, w zależności od naszego wieku.

 

Cholesterol jest podobnym do tłuszczu związkiem, który znajduje się we wszystkich komórkach organizmu. Posiada złożoną biologię i spełnia wiele funkcji – jest potrzebny między innymi do wytwarzania witaminy D, wspomaga trawienie oraz wydzielanie hormonów. Cholesterol jest także niezbędnym składnikiem błon komórkowych.

Ujawnione różnice we wpływie cholesterolu na ludzkie zdrowie poznawcze wymagają dokładniejszego zweryfikowania w różnych grupach wiekowych. Dawniej wpływ cholesterolu na zdrowie psychiczne ludzi w podeszłym wieku znacznie uogólniono, badając ludzi jedynie w wieku do 75 roku życia. Nikt nie spodziewał się, że w późniejszych latach życia zaobserwowana korelacja może się odwrócić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj