Badania wykazały, że dieta wegetariańska jest prawie dwa razy efektywniejsza w redukowaniu tkanki tłuszczowej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badanie opublikowane w „Journal od American College of Nutrition” wykazuje, że osoby, które stosują dietę wegetariańską, nie tylko tracą wagę skuteczniej niż przy tradycyjnej diecie, ale również poprawiają swój metabolizm poprzez zmniejszenie tłuszczu mięśniowego.

 

„Utrata tłuszczu mięśniowego poprawia metabolizm glukozy i lipidów, dlatego jest to szczególnie ważne u osób z zespołem metabolicznym i cukrzycą typu II.” – mówi dr Hana Kahleová, dyrektor badań klinicznych w Komitecie Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej w Waszyngtonie.

74 osobom z cukrzycą typu II losowo przypisywano dietę wegetariańską lub tradycyjną dietę przeciwcukrzycową. Dieta wegetariańska składała się z warzyw, zbóż, roślin strączkowych, owoców i orzechów, przy czym produkty zwierzęce ograniczały się do maksymalnie jednej porcji jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu dziennie. Konwencjonalna dieta cukrzycowa była zgodna z oficjalnymi zaleceniami Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD). Obie diety były ograniczone o 500 kilokalorii dziennie w porównaniu do normalnego spożycia dla każdej osoby.

Dieta wegetariańska okazała się niemal dwukrotnie skuteczniejsza w zmniejszaniu masy ciała, co powodowało średnią stratę w wysokości 6,2 kg w porównaniu do 3,2 kg w przypadku konwencjonalnej diety.

 

Używając rezonansu magnetycznego, dr Kahleová i jej współpracownicy zbadali tkankę tłuszczową na udach badanych, aby zobaczyć, jak dwie różne diety miały wpływ na tkankę tłuszczową pod skórą, na powierzchni mięśni i wewnątrz mięśni.

 

Okazało się, że obie diety powodowały podobną redukcję tłuszczu podskórnego. Jednakże tłuszcz otaczający mięśnie zmniejszył się tylko w przypadku stosowania diety wegetariańskiej.

 

Jest to ważne, ponieważ zwiększenie ilości tłuszczów podskórnych u pacjentów z cukrzycą typu II było związane z insulinoodpornością, a zatem zmniejszenie jej mogło mieć korzystny wpływ na metabolizm glukozy. Ponadto zmniejszenie zawartości tłuszczu domięśniowego może poprawić siłę mięśniową i mobilność, zwłaszcza u osób starszych z cukrzycą.

Dr Kahleová powiedziała: „Diety wegetariańskie okazały się najskuteczniejszymi dietami redukującymi wagę, ale wykazaliśmy również, że dieta ta jest znacznie skuteczniejsza w redukcji tłuszczu mięśniowego, co poprawia metabolizm. Utratę wagi, w tym u osób cierpiących na zespół metaboliczny i/lub cukrzycę typu II. Ale jest to również istotne dla każdego, kto poważnie traktuje swoją wagę i chce pozostać szczupły i zdrowy”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj