Badania wykazały, że długoterminowe stosowanie marihuany obniża poziom stresu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Pullman stwierdził, że stosowanie marihuany przez dłuższy okres czasu zmniejsza odczuwanie stresu. Poziom stresu mierzono między innymi na podstawie stężenie kortyzolu w ślinie pacjentów.

 

Jednym z najczęstszych powodów długotrwałego stosowania marihuany jest to, że pomaga ona ludziom w radzeniu sobie ze stresem. Badania naukowe poparły tę tezę dowodząc, że marihuana zmniejsza emocjonalne pobudzenie i tłumi reagowanie na stres.

 

Uczestników badania (zarówno palaczy jak osoby niestosujące marihuany) poddawano stresowi fizjologicznemu, który polegał na włożeniu dłoni do lodowatej wody na 90 sekund, a także stresowi psychospołecznemu, który polegał na liczeniu wstecz od 2043 co 17 (każda pomyłka była negatywnie komentowana). Grupy bezstresowe wkładały rękę do letniej wody i liczyły od 1 do 25.

 

Badane osoby zostały poproszone o wyrażenie oceny swojego stresu przed, w trakcie i po eksperymencie. Naukowcy sprawdzali także poziom kortyzolu – hormonu stresu – w próbkach ich pacjentów. Osoby niekorzystające z marihuany posiadały znacznie wyższy poziom stresu – zarówno we własnej opinii, jak i na podstawie zawartości kortyzolu w ślinie.

 

Wyniki badań mogą oznaczać, że długotrwałe stosowanie marihuany może wpływać łagodząco na stres, szczególnie u osób, które są na niego bardziej podatne. Możliwe jest jednak także nieprawidłowe reagowanie na sytuacje zagrażające życiu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj