Badania wykazują, że e-papierosy również powodują raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania postanowiły zweryfikować wpływ e-papierosów na nasze zdrowie, w szczególności wpływ oparów e-papierosa na mutacje DNA, które ostatecznie mogą prowadzić do rozwoju raka. Wyniki są jasne: e-papierosy z nikotyną mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka, jednak i tak są bezpieczniejsze od standardowego palenia tytoniu.

 

Jak wyjaśniono w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Sciences, naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nowy Jork dowiedli na myszach laboratoryjnych o szkodliwym działaniu oparów z e-papierosów – zarówno ze względu na zawartą w nich nikotynę, jak i szkodliwe związki chemiczne.

 

Para z e-papierosa uszkadza DNA i zmniejsza możliwość jego regeneracji w płucach, sercu oraz w pęcherzu. Naukowcy nie ukrywają jednak, że paląc konwencjonalne wyroby tytoniowe jesteśmy narażeni na te same konsekwencje i co najmniej 70 innych rakotwórczych substancji chemicznych.

Nie każdy jednak zgadza się z przedstawionymi wynikami badań. Pojawiły się zarzuty na temat zbyt wysokich dawek nikotyny, które były podawane zwierzętom – nieproporcjonalnych do tych, które wdycha człowiek podczas używania e-papierosa.

 

Jednego nie można odmówić e-papierosom - są one mniej szkodliwe dla naszego zdrowia od zwykłych papierosów. Jeśli jednak chcemy maksymalnie zminimalizować nasze ryzyko zachorowania na raka, powinniśmy całkowicie zaprzestać stosowania nikotyny, w jakiejkolwiek formie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj