Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą także powodować Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wyniki badań z ostatnich lat zdają się wskazywać, że Alzheimera wywołuje infekcja bakteryjna. A jeśli ktoś ma wątpliwości, międzynarodowy zespół naukowców dokonał właśnie ważnego odkrycia. Udało się bowiem zidentyfikować bakterię, która prawdopodobnie ma związek z rozwijaniem się choroby Alzheimera.

 

Jan Potemba, mikrobiolog z Uniwersytetu w Louisville i jego zespół powiadomił o odnalezieniu bakterii Porphyromonas gingivalis w mózgach zmarłych osób, które cierpiały na Alzheimera. Bakterie te wywołują między innymi choroby dziąseł.

 

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach i wykazali, że wśród zainfekowanych gryzoni, bakteria Porphyromonas gingivalis kolonizuje mózg. Obecność patogenu powiązano ze zwiększoną produkcją amyloidów – szkodliwych białek, które zwykle mają związek z chorobą Alzheimera.

Zespół zidentyfikował również toksyczne enzymy, które wspomniane bakterie wydzielają w mózgach pacjentów. Korelowały one z dwoma oddzielnymi markerami choroby Alzheimera – białkiem tau i znacznikiem białkowym o nazwie ubikwityna.

 

Co więcej, toksyny te występowały także w mózgach osób, u których nie stwierdzono Alzheimera. Ma to ważne znaczenie, ponieważ dotychczas nie było wiadomo, czy choroby przyzębia powodują Alzheimera, czy też demencja wpływa na złą higienę jamy ustnej.

 

Niewielka ilość toksyn, wydzielanych przez bakterie Porphyromonas gingivalis, które znaleziono w mózgach zdrowych pacjentów sugeruje, że w przyszłości, osoby te mogłyby zachorować na Alzheimera.

Podczas kolejnych badań, zastosowano na myszach związek o nazwie COR388, który opracowała firma farmaceutyczna Cortexyme. Okazało się, że pozwolił on zmniejszyć infekcję, ograniczyć produkcję białek amyloidowych i złagodzić stan zapalny.

 

Naukowcy podchodzą bardzo ostrożnie do najnowszych odkryć, choć wygląda na to, że poznaliśmy właśnie przyczynę choroby Alzheimera. Zespół przeprowadził już pierwsze testy związku COR388 na ludziach i wkrótce odbędą się kolejne na jeszcze większą skalę. Ostatecznie może się okazać, że wejdziemy w posiadanie nowego leku na chorobę Alzheimera.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj