Bakterie żywiące się lekami chemioterapeutycznymi mogą utrudnić walkę z rakiem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że niektóre bakterie w nowotworach trzustkowych mogą powodować rozpad gemcytabiny – leku chemioterapeutycznego. Zespół badawczy uważa, że może to być jeden z wielu powodów, dla których czasem chemioterapia nie przynosi pożądanych efektów.

 

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie naukowym Science koncentrowano się na klasie mikrobów znanych jako Gammaproteobacteria i zastanawiano się, jak wytwarzany przez nie enzym może zneutralizować działanie chemioterapii. Badacze uważają, że dopiero stosowanie antybiotyków w połączeniu z lekami przeciwnowotworowymi może skuteczniej leczyć raka.

„Ponieważ temat jest tak nowy, po raz pierwszy zastosowaliśmy różne metody, aby udowodnić, że istnieją bakterie wewnątrz nowotworów. Postanowiliśmy przyjrzeć się ich wpływowi na działanie chemioterapii” – stwierdził dr Ravid Straussman z Instytutu Weizmanna w Izraelu.

Zbadano ponad 100 ludzkich nowotworów trzustki i odkryto, że w niektórych przypadkach wokół oraz wewnątrz komórek nowotworowych żyją bakterie z genem CDD, które neutralizują działanie gemcytabiny. Zespół upewnił się starannie, czy bakterie pochodziły z nowotworów, a nie z zewnętrznych zanieczyszczeń. Co ważne, bakterie bez tego konkretnego genu nie ingerowały w leczenie nowotworu.

 

Przeprowadzono eksperymenty na myszach z nowotworami i obecnymi w nich bakteriami z genem CDD. Chemioterapia w połączeniu z antybiotykami sprawiła, że leczenie stawało się w ich przypadku skuteczne. Jest to bardzo wczesne badanie i nadal pozostawia wiele pytań, jednak naukowcy przymierzają się do zbadania pod tym kątem innych rodzajów raka.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj