Belgijscy naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko wirusowi Zika

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pracownicy Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (KU Leuven) w Belgii opracowali nową szczepionkę przeciwko wirusowi Zika, która ma na celu zapobieganie małogłowiu i innym poważnym chorobom u nienarodzonych dzieci.

 

Wirus Zika jest przenoszony z komara tygrysiego i w większości przypadków pacjent nie wykazuje prawie żadnych objawów. Jednakże, gdy kobieta w ciąży zostaje zarażona tym wirusem, może to mieć wpływ na rozwój mózgu zarodka. Może to prowadzić do małogłowia, a więc przypadku, w którym wielkość głowy dziecka jest mniejsza niż zwykle. Wiążą się z tym także psychiczne i inne poważne problemy zdrowotne.

 

W 2015 i 2016 roku świat był zszokowany nagłym i masowym pojawieniem się wirusa Zika w Ameryce Łacińskiej. Teraz sytuacja jest pod kontrolą. Niemniej jednak wirus jest nadal obecny w Ameryce Łacińskiej, a także w tych obszarach, w których komary tygrysie są głównymi nosicielami tej choroby. Ponieważ w każdej chwili może dojść do wybuchu epidemii, naukowcy na całym świecie pracują nad opracowaniem skutecznej szczepionki.

Profesor Nates i jego koledzy twierdzą, że odnieśli sukces w tej sprawie. Użyli do tego lekarstwa na żółtą febrę. Wirus żółtej febry jest blisko spokrewniony z wirusem Zika i jest przenoszony przez ten sam nośnik. Szczepionka została przetestowana pod kątem bezpieczeństwa i zapewnia dożywotnią ochronę. Wyniki ich pracy są opublikowane w czasopiśmie npj Vaccines.

 

Naukowcy zastąpili część informacji genetycznej leku z żółtej febry odpowiednim kodem wirusa Zika. Do stworzenia leku naukowcy wykorzystali specjalną technologię, która pozwala na produkcję w fermentorach. Kolejną ważną zaletą jest to, że szczepionka pozostaje stabilna nawet w wysokich temperaturach, co umożliwia jej stosowanie nawet w najodleglejszych zakątkach regionów tropikalnych i subtropikalnych.

„Razem z naszymi kolegami z Uniwersytetu w Liege, testowaliśmy szczepionkę u ciężarnych myszy. Najpierw samicy wstrzyknięto lek, a po tym, jak myszy zaszły w ciążę, ich łożysko zostało zainfekowane wirusem Zika. Podczas obserwacji odkryliśmy, że zaszczepione matki rozwijają się normalnie, a wirus nie przechodzi do ich mózgu lub innych narządów "- tłumaczy profesor Johan Neyts.

Eksperci nazywają te wyniki niezwykłymi i już ogłosili zamiar kontynuowania opracowywania leku, który może być wykorzystany do szybkiego i skutecznego szczepienia populacji w przypadku wybuchu epidemii wirusa Zika. Naukowcy mają nadzieję, że ich osiągnięcie pomoże zapobiec wielu katastrofom.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj