Belladonna — na co pomaga?

Image

Źródło:

Są zioła, których lepiej nie zbierać samodzielnie, gdyż ryzyko przypadkowego zatrucia się, jest zbyt duże. Niewątpliwie należy do nich belladonna – znana od starożytności, jako tajemny składnik czarodziejskich receptur, obecnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym w ściśle określonych, bezpiecznych dawkach. Dowiedz się, które części tej rośliny są najbardziej trujące.

 

Belladonna zwana też pokrzykiem lub wilczą jagodą – ta ostatnia nazwa wzięła się z tego, że dawniej wykorzystywano ją jako trutkę na wilki. Przez wieki obrosła w wiele legend i wierzeń: podobno po jej spożyciu czarownice zyskiwały zdolność latania na miotłach, a wprowadzone w odurzający trans były w stanie przepowiadać przyszłość. Dzisiaj, w czasach mikroskopów i chemicznych laboratoriów, jesteśmy w stanie przebadać tę roślinę dokładnie i odkryć, że za jej działaniem nie stoi żadna magia, a zwyczajna chemia. Co więcej, używając ściśle określonych dawek, możemy stworzyć leki, które będą nam pomagać.

Skąd się bierze magia belladonny?

Najgroźniejsze dla człowieka są owoce wilczej jagody, które niewprawnym zbieraczom łatwo mogą pomylić się z wyjątkowo dorodnymi borówkami. Niebezpieczne są również korzenie. To właśnie w tych częściach znajduje się najwięcej toksycznych alkaloidów: atropiny, L-skopolaminy i L-hioscyjaniny. Trującą dawką dla dorosłego człowieka jest od 10 do 20 jagód, jednak w zależności od indywidualnych uwarunkowań, groźna może się okazać ich mniejsza ilość. Z tego powodu radzimy, by zrezygnować z samodzielnych eksperymentów z tym ziołem.

Objawy zatrucia – uważaj!

Objawami zatrucia pokrzykiem mogą być: paraliż, silne pobudzenie, halucynacje, zaburzenia mowy, utrata pamięci. W ostateczności może dojść nawet do zahamowania naturalnych odruchów naszego ciała. Substancje zawarte w wilczej jagodzie działają toksycznie na układ nerwowy człowieka i w przypadku spożycia ok. 12 g owoców, są w stanie bezproblemowo wysłać dorosłego na „tamten świat”.

Zastosowanie medyczne belladonny

W medycynie belladonna ma zastosowanie przede wszystkim w okulistyce – efekt rozszerzenia źrenic pomagającą rozluźnić mięśnie gładkie i przyspieszającą akcję serca.

Ciekawostką jest, że wilcza jagoda była objęta w naszym kraju ścisłą ochroną. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywane w medycynie, niektóre z jej naturalnych stanowisk występowania zostały niemal całkowicie zniszczone. Obecnie jest pod częściową ochroną, a surowiec do produkcji leków jest pozyskiwany ze specjalnych plantacji.

Więcej przeczytasz na: https://naturalnieozdrowiu.pl/belladonna-skuteczna-pomoc-naglych-schorzeniach/

 

Ocena

Średnia: 2 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.