Bezsenność może być uwarunkowana genetycznie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Bezsenność jest spowodowana wieloma przyczynami, między innymi niepokojem, złymi warunkami snu, dolegliwościami fizycznymi oraz psychicznymi, może to być także niepożądana reakcja na niektóre leki. Najnowsze badania dowodzą jednak, że istnieją markery genetyczne, które predysponują do bezsenności.

 

Zespół badawczy z Vrije Universiteit Amsterdam zidentyfikował siedem genów predysponujących do bezsenności w próbce badawczej, złożonej z ponad 113 tysięcy osób. Geny te nie są bezpośrednio związane z nawykami sennymi, ale ich obecność może powodować niezamierzone efekty uboczne, które wydają się mieć wpływ na bezsenność.Geny wydają się pokrywać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kilku stanów, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, neurotyczność, trudności w nauce oraz bezsenność. Co ciekawe, geny te występują częściej u mężczyzn (33%) niż u kobiet (24%) i póki co nie znaleziono uzasadnienia.

 

Niektóre mechanizmy biologiczne mogą prowadzić do bezsenności u mężczyzn i kobiet” – twierdzi Danielle Posthuma, profesor genetyki statystycznej VU. Geny odziedziczone przez rodziców odgrywają większą rolę w bezsenności niż dotychczas sądzono. Ciężka bezsenność pociąga za sobą znaczne obciążenia psychiczne oraz fizyczne i wymaga specjalistycznego leczenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj