Bezsenność może zwiększać ryzyko chorób nerek, a nawet śmierci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania połączyły chroniczną bezsenność z wyższym ryzykiem wystąpienia niewydolności nerek, a także przedwczesnej śmierci. Naukowcy doszli do takich wniosków badając weteranów wojennych ze Stanów Zjednoczonych. Długotrwała bezsenność skutkowała u mężczyzn wieloma komplikacjami zdrowotnymi.

 

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) twierdzi, że bezsenność jest najczęstszym zaburzeniem snu i w Stanach Zjednoczonych doświadcza jej około 35% dorosłych. Co ważne, bezsenność wiąże się zwykle z dużą liczbą innych schorzeń, w tym z depresją, ADHD oraz chorobą Alzheimera.

 

Niedawne badania przeprowadzone przez University of Tennesse Health Science Center w Memphis powiązały długoterminową bezsenność z zaburzeniami w pracy nerek, które prowadzą do ich niewydolności.

Zbadano stan zdrowia nerek oraz odsetek zgonów z jakiejkolwiek przyczyny w ogólnokrajowej grupie 957 tysięcy weteranów wojennych. Spośród nich wyłoniono 41 tysięcy osób cierpiących na chroniczną bezsenność. Miała ona związek z 1,4-krotnie wyższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a także z 2,4-krotnie wyższym ryzykiem niewydolności nerek.

 

Przewlekła choroba nerek może powodować otyłość, cukrzycę oraz nadciśnienie. Jeśli choroba postępuje, może wymagać dializy lub nawet przeszczepu nerki. Naukowcy sugerują, że wyniki ich badań powinny nakłonić ludzi do większej kontroli swoich nawyków sennych.

„Chroniczna bezsenność jest poważnym i stosunkowo częstym schorzeniem u pacjentów, które może nieść długofalowe konsekwencje zdrowotne” – twierdzą badacze.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj