Bieganie w trakcie upałów może być niebezpieczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy upalna pogoda powinna powstrzymywać biegaczy od treningów? Bieganie przy wysokiej temperaturze otoczenia nie jest rzadkim zjawiskiem, wielu biegaczy rywalizuje w cieplejszych klimatach, na przykład w Kenii, Etiopii oraz Japonii, gdzie średnia temperatura wynosi 25 0C.

 

 

 

Bieganie podczas upału może stanowić zagrożenie dla zdrowia niektórych ludzi, na przykład dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Wiele biegów odbywa się w ekstremalnych temperaturach (powyżej 35 0C), na przykład 135-milowy maraton Badwater rozgrywany w Dolinie Śmierci w Kalifornii. Okazuje się, że przy wystarczającym przygotowaniu, nawodnieniu oraz rozsądnym tempie, bieg podczas wysokiej temperatury jest bezpieczny.Warto jednak zauważyć, że ekstremalne maratony wymagają od uczestników wielu przygotowań oraz aklimatyzacji do warunków, a bieganie w upale bez przygotowania może być niebezpieczne dla zdrowia amatora. Występuje wówczas ryzyko odwodnienia, przegrzania prowadzącego do skurczów mięśni, bólu oraz zawrotów głowy, a także nudności. Najpoważniejszą konsekwencją jest jednak udar cieplny.

 

W ekstremalnych warunkach pogodowych spada także wydajność biegacza, trudnością będzie biec w tym samym tempie lub pokonać standardową odległość. Osoba decydująca się na bieg w wysokich temperaturach powinna uważnie obserwować reakcje swojego ciała oraz pamiętać o uzupełnianiu płynów.

 

Powinno się unikać biegu w najgorętszych porach dnia, rezygnując z treningu w godzinach okołopołudniowych. Im wyższa temperatura otoczenia, tym większa zależność organizmu od pocenia się, które umożliwia utratę ciepła w celu utrzymania właściwej temperatury ciała. Ważny jest więc także odpowiedni strój, wykonany z lekkiego i oddychającego materiału.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj