Bieganie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 27%, bez względu na dystans i tempo

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Aktywność fizyczna dobrze oddziałuje na nasze zdrowie, dzięki czemu unikamy wielu chorób i dolegliwości. Specjaliści wnioskują nawet, że dzięki aktywnościom takim jak bieganie istotnie wydłużamy swoje życie. Czy jest jednak określony próg dotyczący dystansu lub tempa biegu, który należy przekraczać, aby odnotować wyraźną poprawę stanu zdrowia? Okazuje się, że nie – bieganie samo w sobie powiązano ze znacznie niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakichkolwiek przyczyn.

 

Bieganie to najprostsza forma ćwiczeń aerobowych, czyli takich, które wyraźnie przyspieszają nasze tętno. Wiele badań wykazało, że bieganie ma korzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie. Może przykładowo spowalniać pogarszanie się funkcjonowania poznawczego, które następuje wraz z wiekiem.  Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Victoria w Melbourne oraz Uniwersytetu Sydney najistotniejszą zaletą biegania jest jednak to, że może ono wydłużać nasze życie.

W celu dokładnej weryfikacji wpływu biegania na długość ludzkiego życia naukowcy dokonali wnikliwego przeglądu wielu osobnych badań, artykułów oraz analiz na ten temat. W sumie wzięto pod uwagę 14 różnych badań, w których zebrano dane łącznie 232 149 uczestników w wieku od 5,5 do 35 lat. Z wymienionej wyżej liczby ludzi zmarło 25 951 osób. Podsumowanie opublikowano w czasopiśmie naukowym British Journal of Sports Medicine.

Na podstawie przeanalizowanych badań naukowcy ustalili, że jakikolwiek dystans z dowolnym tempem biegania wiąże się z o 27% niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Co istotne, zależność ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto, wyróżniono, że bieganie obniża ryzyko śmierci z przyczyn chorób układu krążenia o 30% i z powodu chorób nowotworowych o 23%.

Znaczący związek między bieganiem a niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci dotyczył nawet osób, które biegały tylko raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Nie musiały one osiągać imponującego tempa, ponieważ pozytywne właściwości zdrowotne biegania obejmowały także tych uczestników badań, którzy biegali z prędkością poniżej 9 km na godzinę.

Wytyczne WHO zalecają osobom dorosłym wykonywanie przynajmniej 150 min ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 min intensywnych ćwiczeń w ciągu tygodnia. Biorąc jednak pod uwagę wyniki przeglądu badań, który przeprowadzili naukowcy, jakakolwiek ilość i forma aktywności fizycznej korzystnie wpływa na nasze zdrowie. W przypadku biegaczy znaczenie miało nawet poniżej 50 minut biegu tygodniowo. Mimo wszystko badacze uprzedzają, że przeprowadzony przez nich przegląd miał charakter wyłącznie obserwacyjny i trudno tutaj o wykazanie pewnego związku przyczynowo-skutkowego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj