Bierne palenie podczas ciąży wpływa na kondycję płuc dziecka w jego dorosłym życiu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podatność na choroby płuc może zależeć od narażenia na dym tytoniowy w okresie prenatalnym. Dotyczy to również ekspozycji matek na dym wydychany przez osobę postronną. Spośród 7 milionów ludzi na świecie, które każdego roku umierają z powodu tytoniu, około 890 tysięcy to osoby niepalące, które wdychają dym tytoniowy.

 

Badania donoszą, że dzieci kobiet, które narażone są na dym z papierosów podczas ciąży posiadają częstsze problemy z oddychaniem. Narażenie na kontakt z dymem tytoniowym podczas ciąży może wpłynąć na rozwój nienarodzonego dziecka, powodując jego niską wagę początkową i zwiększone ryzyko zachorowania na choroby płuc w dorosłym wieku.

Naukowcy postanowili zweryfikować jak długo negatywne efekty się utrzymują. Aby to zbadać, zespół badawczy narażał grupę ciężarnych myszy na dym tytoniowy zmieszany z odfiltrowanym powietrzem. Kiedy potomstwo osiągnęło dorosłość w wieku 15 tygodni, odnotowano serię zmian na płucach myszy w postaci uszkodzonych tkanek.

 

Dorosłe myszy wykazywały istotnie niższą objętość oddechową płuc. Analiza molekularna wykazała, że tkanka płuc u dorosłego potomstwa myszy narażonych na bierne palenie miała kilka zmienionych genów. Mogą one powodować ryzyko rozedmy płuc oraz innych chorób. Badania dowodzą, że istnieje bezpośredni związek między ekspozycją na dym tytoniowy przed urodzeniem a wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego w dorosłym życiu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj