Bio-śledziona pomoże oczyścić krew z patogenów i toksyn

Kategorie: 

123rf.com

Nowo opracowane urządzenie, które wykorzystuje magnes, aby wyodrębnić z krwi bakterie, grzyby i niektóre toksyny, już niedługo może stać się ratunkiem dla chorych walczących z sepsą i innymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.4

 

Bio-śledzionę pierwotnie stworzono do leczenia posocznicy (sepsy), zakażenia krwi, na które zapada każdego roku około 18 milionów ludzi na całym świecie. Patogeny wywołujące posocznicę bardzo często są oporne na antybiotyki i namnażają się bardzo szybko. Dlatego 30-50% przypadków zachorowań kończy się śmiercią pacjenta.

 

Twórców urządzenia zainspirowała śledziona, która w sposób ciągły usuwa patogeny i toksyny z krwi, bez konieczności uprzedniej identyfikacji intruza. Opracowane urządzenie wykorzystuje magnetyczne nanosfery, pokryte genetycznie modyfikowanym białkiem z krwi człowieka znanego pod nazwą MBL (lektyna wążąca mannozę). Jak podało Nature Medicine, MBL wiąże się z patogenami i toksynami, które następnie mogą zostać "wyłapane" z krwioobiegu przy pomocy magnesu.


Naukowcy poinformowali, że skuteczność urządzenia przetestowano na myszach laboratoryjnych, w chwili obecnej trwają przygotowania do przeprowadzenia badań na ludziach. Wynalazek, po odpowiednich modyfikacjach, może stać się cenną bronią w walce np. z wirusem Ebola.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj