Biolodzy ogłosili przyspieszenie ewolucji koronawirusa

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Biolodzy z Australii odkryli, że pojawianie się coraz groźniejszych szczepów koronawirusa SARS-CoV-2 wynika z rosnącego tempa jego ewolucji. Wcześniej wirus akumulował nie więcej niż dwie mutacje miesięcznie, ale teraz liczba ta wzrosła do 10-15. 

W ciągu roku na świecie zarejestrowano cztery warianty SARS-CoV-2, wyróżnione przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia w grupie o najwyższej ocenie ryzyka. Są to brytyjskie (alfa), południowoafrykańskie (beta), brazylijskie (gamma) i indyjskie (delta) szczepy infekcji. 

 

Te opcje rozprzestrzeniają się szybciej niż inne ale ich śmiertelność w tym IFR oraz CFR pozostają z jakiegoś powodu nieznane. Ponadto nowe szczepy są mniej podatne na przeciwciała, które pojawiły się już w organizmie w wyniku szczepień lub po wcześniejszej infekcji.

 

Pracownicy Uniwersytetu w Melbourne uważają, że koronawirus zaczął szybciej mutować pod wpływem pozytywnej selekcji. Naukowcy zbadali sekwencje genetyczne wirusa SARS-CoV-2 z otwartej bazy danych GISAID i oszacowali tempo ewolucji patogenu przy użyciu różnych modeli.

 

Analiza wykazała, że ​​tempo ewolucji koronawirusa różni się znacznie między szczepami, a pojawienie się nowych wariantów patogenu jest w dużej mierze zdeterminowane wzrostem tempa ewolucji. W niektórych okresach tempo ewolucji SARS-CoV-2 czterokrotnie przekracza podstawową filogenetykę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj