Bioniczna trzustka polskich naukowców może wyleczyć cukrzycę

Kategorie: 

Źródło: Internet

Polski zespół badawczy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki jako pierwszy na świecie opracował bioniczną trzustkę z naczyniami krwionośnymi. Naukowcy stworzyli organ, korzystając z techniki drukowania przestrzennego, a w kolejnych miesiącach przeprowadzone zostaną odpowiednie eksperymenty.

 

Bioniczna trzustka powstała dzięki zwierzęcym komórkom wysp trzustkowych, które zmierzano ze specjalnym biotuszem. Tak przygotowany biomateriał został wykorzystany w drukarce 3D, która zaczęła tworzyć poszczególne warstwy organu, a z pomocą drugiej strzykawki dodawała jednocześnie naczynia krwionośne.

 

Bioniczna trzustka, wykonana przez polskich naukowców pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły, zawiera wyłącznie wyspy trzustkowe, które produkują insulinę i glukagon. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości, wydrukowany organ będzie można wszczepiać pacjentom chorym na cukrzycę, aby przywrócić wytwarzanie insuliny.

Płatki trzustkowe z wyspami zostaną wszczepione myszom w ramach pierwszego eksperymentu, który odbędzie się już w kwietniu. Z kolei w październiku, fragment biotrzustki o wielkości kilku cm zostanie wszczepiony do organizmów świń. Będzie to doskonała okazja, aby przetestować działanie nowego organu.

 

Projekt zakłada drukowanie trzustek z komórek macierzystych pacjentów. Dzięki drukarce 3D będzie można wytwarzać organy o dowolnych rozmiarach. Wynalazek polskich naukowców będzie mógł w przyszłości leczyć pacjentów, cierpiących na cukrzycę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj