Bioniczne oczy przywracają wzrok niewidomym pacjentom

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dziesięciu niewidomych pacjentów z Wielkiej Brytanii skorzystało z nowej metody leczenia, która ma pomóc im w odzyskaniu wzroku. Nowa terapia została już z powodzeniem wypróbowana u pacjentów z retinopatią barwnikową, która powoduje postępującą utratę wzroku.

 

Bioniczne oczy to para okularów zintegrowanych z kamerą, która rejestruje to co się dzieje, a następnie wysyła dane do małego komputera noszonego na biodrze pacjenta. Komputer konwertuje wideo do odpowiednich danych, które są następnie przesyłane bezprzewodowo do implantu wszczepionego do oka.

Implant wymaga chirurgicznego umieszczenia na siatkówce oka pacjenta, z pominięciem uszkodzonych fotoreceptorów. Komputer wysyła dane do implantu, który następnie stymuluje pozostałe komórki siatkówki poprzez impulsy prądu, które pacjent interpretuje wizualnie.

 

Póki co pacjenci nie są jednak w stanie widzieć pełnych obrazów, potrafią za to odróżnić ciemne obiekty od jasnych. Umożliwia im to czytanie dużych liter, rozpoznawać drzwi lub sprawdzenie czy ktoś znajduje się w pobliżu. Efekty są więc dość proste, ale dla ludzi niewidomych jest to znaczny krok na przód.

„Po połowie życia spędzonego w ciemności, mogę teraz powiedzieć kiedy moje wnuki idą w moim kierunku lub dostrzec lampki błyszczące się na choince” – powiedziała Keith Hayman, która jest niewidoma od ponad 20 lat i skorzystała z bionicznego oka – „Wcześniej często zdarzało mi się mówić do osoby, która zdążyła już odejść. Teraz już mi się to nie zdarza, bo mogę rozpoznać, gdy ktoś jest w pobliżu”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj