BioPen - nowe urządzenie umożliwi szybką odbudowę złamanych kości

Kategorie: 

www.123rf.com

Już niedługo lekarze ortopedzi będą w stanie "narysować" pacjentom nową kość, skórę i mięśnie. Wszystko to dzięki wynalezieniu przypominającego długopis urządzenia, które potrafi nanieść ludzkie komórki bezpośrednio na zranione miejsca.


Urządzenie, zwane BioPen, stworzono na Uniwersytecie w Wollongong. Działa ono podobnie do drukarki 3D, dostarczając materiał komórkowy (komórki macierzyste oraz czynniki stymulujące ich rozrost) wewnątrz bio-polimerów, chronionych przez zewnętrzną warstwę żelowego materiału. Według naukowców wynalazek, dzięki dostarczaniu komórek macierzystych bezpośrednio na ranę, pozwoli znacznie skrócić czas operacji i znacznie przyspieszyć regenerację uszkodzonej kości i tkanki chrzęstnej.

 

Obie warstwy umieszcza się na czubku BioPena, dzięki czemu chirurg w prosty i precyzyjny sposób może nałożyć materiał na powierzchnię kości i uzupełnić uszkodzone miejsca. Niskiej mocy źródło światła UV, które przymocowane jest do urządzenia, zestala materiał w trakcie jego nakładania, co zapewnia ochronę zaaplikowanych komórek. Materiał nakłada się warstwa po warstwie, co pozwala zbudować "trójwymiarową" konstrukcję w ranie. Kiedy komórki zostają naniesione na ranę, zaczynają się namnażać i różnicować się na komórki nerwowe, mięśniowe, komórki kości, tworząc stopniowo prawidłowo funkcjonujące tkanki - np. nerwy lub mięśnie. 


Prototyp urządzenia BioPen został zaprojektowany i zbudowany przy użyciu drukarki 3D w laboratorium w Wollongong i przekazany do testów klinicznych do szpitala St Vincent's Hospital w Melbourn, które posłużą do zoptymalizowania jego właściwości.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj