Ból głowy: objawy, przyczyny i leczenie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Doświadczenie bólu głowy może być bardzo nieprzyjemne i niepokojące. Około 50% dorosłych na całym świecie cierpi na bóle głowy. Jednak większość z nich jest znana jako migreny, ponieważ nie wynikają one z choroby czy doznania urazu. Tylko niewielka część bólów głowy wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Dlatego ważne jest, aby potrafić je odróżnić.

 

Chociaż większość doświadczanych bólów głowy nie jest spowodowanych poważnymi dolegliwościami, w niektórych przypadkach mogą one dotyczyć urazu, choroby zapalnej, nadużycia leków lub zapalenia zatok.

 

Bardziej powszechne są jednak migreny, które częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Migreny charakteryzują się silnym, pulsującym bólem głowy, który może rozprzestrzeniać się na przykład z okolicy oka na całą głowę. Migrenom mogą towarzyszyć nudności, zawroty głowy, wrażliwość na dźwięk, światło, dotyk lub zapach.

 

Podstawowa przyczyna migreny nie jest do końca zrozumiała. Uważa się, że ma to związek z funkcjonowaniem mózgu - nerwami lub naczyniami krwionośnymi wokół mózgu, które stają się bardziej wrażliwe. 

Zazwyczaj migreny wynikają ze stresu, spożycia niektórych produktów spożywczych (takich jak alkohol, ser lub czekolada), narażenia na jasne lub migoczące światło, długotrwałego hałasu lub z powodu silnych zapachów (na przykład perfum). Za ból głowy może odpowiadać także napięcie w szyi lub w ramionach, zła postawa ciała, przebycie urazu szyi.

 

Jeśli bóle głowy rozwijają się po ukończeniu 50 roku życia i stale się pogarszają, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Na wizytę lekarską warto udać się także w przypadku doświadczania znacznych zmian w bólu głowy, wyjątkowo silnego bólu głowy, zmian w funkcjonowaniu umysłowym lub osobowości człowieka, bólu głowy po urazie lub gdy ból głowy uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

 

Większość bólów głowy można leczyć za pomocą leków przepisywanych bez recepty, które zmniejszają ból: na przykład ibuprofen lub aspiryna. Lekarz może przepisywać silniejsze środki przeciwbólowe lub leki rozluźniające mięśnie. Samemu można spróbować technik relaksacyjnych, na przykład jogi. Warto wyeliminować z diety składniki przyczyniające się do powstawania bólu głowy: kofeinę, alkohol oraz ser.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj