Ból stawów – problem osób starszych?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ból stawu biodrowego, łokcia lub ból w kolanach wskazuje na problem ze stawami. Ból stawów to jedna z tych dolegliwości, która dotyka głównie osób w podeszłym wieku. Potrafi być on tak silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie. Przyczyną bólu zwykle jest choroba zwyrodnieniowa polegająca na uszkodzeniu chrząstki stawowej, ale równie dobrze mogą powodować go choroby zapalne tkanki łącznej czy reumatyzm tkanek miękkich. Częstość występowania tych chorób wzrasta wraz z wiekiem. Sprawdź, jak dbać o stawy na co dzień, by uniknąć bólu stawów w przyszłości.

Ból stawów – co go mogło wywołać?

W zależności od lokalizacji ból stawów może mieć różnorakie podłoże:

  • ból barku – przeciążenia, urazy, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie stawów, choroby reumatyczne;
  • ból łokcia – urazy takie jak złamania i zwichnięcia, zapalenie kaletki łokciowej, zwyrodnienie stawów, entezopatie stawu łokciowego (łokieć tenisisty czy łokieć golfisty);
  • ból kolan – urazy typu naciągnięcie, skręcenie, złamanie, zapalenie stawu kolanowego, zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej, choroby zwyrodnieniowe;
  • ból kręgosłupa – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby reumatyczne;
  • ból stawu biodrowego – choroby zapalne i zwyrodnieniowe, złamania i zwichnięcia, wrodzone wady;
  • ból stawów dłoni – urazy, zwyrodnienie, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalne choroby stawów.

Ból stawów wymaga konsultacji lekarskiej, przeprowadzenia diagnostyki, a w wielu przypadkach także wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Co robić, gdy bolą stawy?

Ból biodra przy chodzeniu czy ból kolana po bieganiu niekoniecznie od razu musi oznaczać coś złego. W początkowej fazie dolegliwości można spróbować radzić z nią sobie domowymi sposobami.

Złagodzić uporczywy ból powinny zimne lub ciepłe okłady. Trzeba jednak samemu zaobserwować, jaka temperatura przynosi większe ukojenie. Okłady można robić z wykorzystaniem specjalnych kompresów do kupienia w aptece, które przed zastosowaniem trzeba ogrzać lub schłodzić. Alternatywą dla okładów może być zimna albo ciepła kąpiel.

Gdy ból jest nie do zniesienia, można sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Produktem przeznaczonym do stosowania miejscowego jest Diky, który objawowo leczy ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Jeśli jednak to nie pomoże, a ból będzie się dalej utrzymywać lub jeszcze nasilać, wskazana jest wizyta u lekarza. Badania mogą wykazać, że przyczyną bólu jest np. reumatoidalne zapalenia stawów, a wtedy wskazane jest specjalistyczne leczenie.

Profilaktyka bólu stawów

Chcąc uniknąć bólu i chorób stawów, trzeba dbać o nie przez całe życie. Wbrew pozorom nie wymaga to od nas wielkich poświęceń. Musimy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak dbać o stawy na co dzień?

  • Aktywność fizyczna – aktywne uprawianie sportów stanowi ogromne wsparcie dla stawów i pomaga zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej stawów. Polecane aktywności dla osób starszych to m.in. aqua-aerobic, nordic walking, jazda na rowerze, joga, pilates.
  • Prawidłowa waga – zachowanie prawidłowej wagi ma ogromne znaczenie dla zdrowia stawów. Nadmiarowe kilogramy mogą stanowić spore obciążenie dla stawów.
  • Odpowiednia dieta – należy stosować zdrową, odpowiednio zbilansowaną, pełną składników odżywczych dietę, która każdego dnia będzie dostarczać organizmowi substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kości, mięśni i stawów.
  • Zmniejszenie poziomu stresu – stres nierzadko jest jednym z czynników powodujących problemy ze stawami, np. reumatoidalne zapalenie stawów, dlatego w miarę możliwości należy go ograniczać.
  • Wygodne buty – na kondycję stawów oraz postawę kręgosłupa ogromny wpływ ma to, jakie nosimy buty, dlatego należy dobierać je stosowanie do budowy stóp, a jeśli trudno znaleźć wygodne obuwie, można zaopatrzyć się w robione na zamówienie wkładki ortopedyczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj