Ból w klatce piersiowej – 6 możliwych przyczyn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ból w klatce piersiowej może wynikać z wielu czynników, począwszy od złamanego żebra po raka płuc. Ból może być nagły i ostry lub przewlekły i męczący. Wiele przypadków bólu klatki piersiowej nie jest związanych z poważnymi dolegliwościami, niektóre wymagają jednak natychmiastowej interwencji lekarskiej.

 

 

 

Urazy

Najczęstszą przyczyną bólu klatki piersiowej jest uraz spowodowany upadkiem, uderzeniem - często podczas uprawiania sportu. Może to być złamanie żebra, obicie, naciągnięty mięsień, nadwyrężenie stawu żebrowego. Prześwietlenie postawi w takim przypadku właściwą diagnozę.

 

Zapalenie chrząstek żebrowych

Jest innym częstym powodem bólu w klatce piersiowej, zwykle występuje w chrząstce łączącej górne żebra z mostkiem, czyli w obszarze kostno-stawowym. Ból może być łagodny lub ciężki, a jego objawy obejmują wrażliwość i ból podczas dotyku klatki piersiowej. Ciężkie przypadki mogą prowadzić do bólu rozprzestrzeniającego się na kończyny.


Zapalenie opłucnej

Stan zapalny, który powoduje gromadzenie się płynu w jamie opłucnej, utrudniający rozprężenie płuc i zaburzającego prawidłową ruchomość klatki piersiowej. Konsekwencją tej dolegliwości jest niewydolność układu oddechowo-krążeniowego, wymaga leczenia farmakologicznego.

 

Rak

Objawy raka płuc obejmują przeciągły kaszel i duszności. Jednym z objawów jest także ból w klatce piersiowej, pogarszający się podczas głębokiego oddychania, kaszlu lub śmiechu. Osoby ze wczesnym stadium raka płuc mają największą szansę na wyleczenie, podejmując wczesną interwencję w jego sprawie.

 

Fibromialgia

Jest przewlekłym stanem związanym z nieprawidłowym odczuwaniem bólu. Choroba powoduje ból w całym ciele, ból może być palący, pulsujący, szarpiący. Dolegliwości są często odczuwane w klatce piersiowej, choć mogą także dotyczyć dowolnej części ciała.

 

Zator tętnicy płucnej

Jego przyczyną jest często zablokowanie tętnicy płucnej, na przykład przez skrzep krwi. Każdy kto doświadcza objawów w postaci duszności, szybkiego oddechu, kaszlu z krwią, niepokoju oraz nieregularnego rytmu serca powinien jak najszybciej udać się do lekarza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj