Kategorie:
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Food Chemistry sugerują, że spożywanie niektórych grzybów dostarcza do organizmu cenne antyoksydanty, które mogą poprawić nasz stan zdrowia, a nawet spowolnić proces starzenia.
Naukowcy byli już wcześniej świadomi, że grzyby są największym źródłem przeciwutleniacza zwanego ergotioneiną, teraz jednak odkryto w nich kolejną prozdrowotną substancję – glutation. Stężenie przeciwutleniaczy różni się w zależności od rodzaju grzybów, dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, które gatunki są najzdrowsze.
Nowe odkrycie jest znaczące w kontekście tak zwanej wolnorodnikowej teorii starzenia. Uważa się, że spożywanie dużych ilości przeciwutleniaczy pomaga organizmowi wytwarzać energię do walki z wolnymi rodnikami, które są toksyczne dla naszego zdrowia i postarzają nas w przyspieszonym tempie. Szczególnie interesujący jest fakt, że ergotioneina oraz glutation mogą spowalniać procesy przyczyniające się do powstawania chorób takich jak choroba wieńcowa lub Alzheimer.
Jak można się było spodziewać, naukowcy uznali borowika szlachetnego za najcenniejsze źródło prozdrowotnych przeciwutleniaczy. Na podstawie badań ustalono, że znacznie mniej cennych substancji odżywczych mają na przykład pieczarki, choć jest to nadal stężenie wyższe od wielu innych pokarmów. Za kolejny plus możemy uznać to, że poddawanie grzybów obróbce termicznej nie niszczy zawartych w nich cennych antyoksydantów, ponieważ związki te są odporne na wysoką temperaturę.
Co ciekawe kraje, w których spożywa się więcej grzybów, na przykład Francja i Włochy mają mniejszy odsetek osób cierpiących na chorobę Parkinsona oraz chorobę Alzhiemera. Ta zależność motywuje naukowców do przeprowadzenia nowych badań, w których zostanie zbadany wpływ spożywania grzybów na choroby neurodegeneracyjne.
Skomentuj