Borówki okazały się skutecznym lekiem na nadciśnienie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół naukowców z King's College London wykazał, że spożywanie borówek amerykańskich jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli zmagamy się z wysokim ciśnieniem krwi. Wystarczy każdego dnia zjeść garść tych owoców, aby obniżyć ciśnienie skurczowe i poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

 

Naukowcy przez miesiąc prowadzili badania, w których wzięło udział 40 zdrowych osób. Ochotnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Pierwsza piła każdego dnia napój, zawierający 200 g borówek amerykańskich, natomiast druga otrzymywała „napoje kontrolne” z ilością białek, minerałów lub witamin zbliżoną do tych, które są obecne w borówkach.

 

Badacze monitorowali związki zawarte w krwi i moczu uczestników, a także sprawdzali ich ciśnienie krwi oraz rozszerzalność tętnicy ramiennej zależną od przepływu krwi (FMD), która pozwala ustalić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W kolejnym badaniu zespół sprawdził również, jakie efekty daje codzienne wypijanie napoju borówkowego z oczyszczonymi antocyjanami.

Eksperyment wykazał, że napój borówkowy wywarł korzystny wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych już po dwóch godzinach od spożycia i utrzymywał się przez cały czas. Na przestrzeni jednego miesiąca, ciśnienie krwi ochotników spadło o 5 mmHg – podobne efekty otrzymuje się poprzez stosowanie leków obniżających ciśnienie.

 

Tymczasem napoje zawierające oczyszczone antocyjany poprawiły funkcjonowanie śródbłonka, którego komórki działają jak bariera między naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi a otaczającą ciało tkanką, oraz odgrywają kluczowe role w krzepnięciu krwi i regulacji ciśnienia krwi. Jednak „napoje kontrolne” nie miały znaczącego wpływu na FMD ani po dwóch, ani po sześciu godzinach od spożycia.

 

Badacze stwierdzili, że gdyby korzystne zmiany, wynikające z codziennego spożywania borówek utrzymywały się przez całe życie, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych można byłoby obniżyć nawet o 20%. Mamy więc doskonały powód, aby jeść borówki.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj