Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu miesiączkowego

Kategorie: 

Źródło: fotolia.pl

Nieregularny okres często bywa przyczyną niepokoju, szczególnie w przypadku młodych kobiet. Tymczasem oprócz ciąży, może być on powiązany także z różnego rodzaju dolegliwościami intymnymi. Przyczyny nieregularnego cyklu są rozmaite. Dowiedz się, co może wywoływać zaburzenia miesiączkowania.

 

 

Cykl menstruacyjny (zwany popularnie miesiączką albo okresem) to comiesięczne pozbywanie się złuszczonej błony śluzowej macicy. Zazwyczaj towarzyszą mu bóle podbrzusza. Miesiączkują kobiety, u których nie doszło w danym cyklu menstruacyjnym do zapłodnienia komórki jajowej. Na skutek okresu dochodzi do utraty nawet 100 ml krwi, dlatego bardzo ważne jest, by w jego trakcie pić dużo wody oraz spożywać pokarmy bogate w żelazo – uchroni to organizm przed nadmiernym osłabieniem. Pierwsze miesiączki pojawiają się u dziewczynek w wieku ok. 12-13 lat, jednak u niektórych dziewcząt pierwszy okres może wystąpić wcześniej (w dziewiątym roku życia) albo znacznie później (nawet w wieku 18 lat).

 

Rodzaje zaburzeń miesiączkowania

Wyodrębnia się kilka rodzajów zaburzeń cyklu miesiączkowego: całkowity brak okresu, krwawienia skąpe i nieregularne, wreszcie obfite miesiączki. W każdym z tych przypadków zaleca się konsultację ginekologiczną. Może się bowiem okazać, że jest to oznaka poważnej dolegliwości.

 

Brak okresu u młodych dziewcząt

W przypadku nastolatek za najczęstsze powody braku miesiączki uznaje się znaczną utrata masy ciała na skutek odchudzania oraz stres. Ponadto, zatrzymanie cyklu obserwuje się w sytuacji zaburzeń hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, niewydolności jajników i niedopasowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Nieregularne miesiączki mogą być wywołane także nieprawidłowym stanem flory bakteryjnej i infekcją narządów płciowych.

 

Zaburzenia miesiączkowania u kobiet dorosłych

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania u kobiet dorosłych są właściwie podobne do tych, które obserwuje się w przypadku nastolatek. Nadmierne krwawienie to także skutek zaburzeń hormonalnych, u dorosłych pań związany z menopauzą i zanikającą funkcją jajników. Nierzadko zaburzenia cyklu w wieku dorosłym związane są z pojawieniem się w organizmie mięśniaków oraz zapaleniem błony śluzowej macicy. W każdym przypadku zaleca się konsultację medyczną; pomocne może być również skorzystanie z oferty specjalistycznych żeli, kremów i płynów do higieny intymnej z serii Lactovaginal, dostępnych na stronie producenta: www.lactovaginal.pl.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika melka

ja zawsze miałam nieregularny

ja zawsze miałam nieregularny okres... do tego bardzo bolesny ;/ bywało ze nie wychodzilam z domu przez pierwszych kilka dni... nie dzialaly srodki rozkurczowe itp... pomogla tak naprawde dopiero antykoncepcja hormonalna. od 2 lat mam wkładkę levosert ktora uregulowala caly cykl. okres jest na czas, do przezycia no i krwawienia sa mniej intensywne

0
0

Skomentuj