Brytyjscy naukowcy opracowują chipy ze szczepionką na Covid-19

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z Uniwersytetu Swansea w Walii dążą do opracowania pierwszej szczepionki przeciwko koronawirusowi w postaci „inteligentnej łatki”. Plaster będzie używał mikroigieł zarówno do podawania szczepionki na koronawirusa, jak i do monitorowania jej skuteczności u pacjenta poprzez śledzenie odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Naukowcy z IMPACT Research Centre w Swansea mają nadzieję, że we współpracy z Imperial College London przeprowadzą badania kliniczne na ludziach, aby w ciągu trzech lat urządzenie było dostępne na rynku.

 

Używając poliwęglanowych lub silikonowych mikroigieł o długości milimetra, inteligentny plaster można przebić przez skórę w celu podania szczepionki. Może być utrzymywany na miejscu za pomocą paska lub taśmy do 24 godzin, podczas których jednocześnie mierzy reakcję zapalną pacjenta na szczepienie i śledząc biomarkery na skórze.

 

Po podaniu szczepionki urządzenie jest skanowane w celu uzyskania danych, które mogą dać wyobrażenie o skuteczności szczepionki i reakcji organizmu na nią. Projekt otrzymał dofinansowanie od rządów Walii i Europy w ramach globalnej odpowiedzi mającej na celu walkę z pandemią koronawirusa, chociaż naukowcy mają nadzieję, że inteligentna łatka może być również wykorzystywana do leczenia innych chorób zakaźnych.

 

Wykładowca inżynierii medycznej dr Sanjeev Sharma wyjaśnił, że wytwarzane przez organizm immunoglobuliny - przeciwciała, które są ważną częścią naszej obrony immunologicznej, są „dobrymi markerami” skuteczności szczepień. Omawiając inteligentną łatkę, Sharma powiedział, że naukowcy spodziewają się produkcji immunoglobulin w odpowiedzi na samo - wprowadzenie urządzenia.

 

Obecnie na rynku nie są dostępne żadne inne urządzenia, które zapewniają szczepionkę w ten sposób, chociaż Sharma twierdzi, że plaster jest podobny do „czujników ciągłego monitorowania glukozy” używanych przez osoby z cukrzycą. Urządzenie może być preferowaną metodą dla osób, które boją się zastrzyków, a jak wyjaśniła doktorantka Olivia Howells, plaster nie wnika tak głęboko jak igły. Howells dodała, że plastry są tańsze niż igły podskórne, co oznacza, że mogą być przydatne w krajach borykających się z zasobami na szczepienia.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj